У Швейцарії затримали російських шпигунів за замах на Браудера

У Швейцарії затримали російських шпигунів за замах на Браудера

Швейцарська влада повідомила про затримання двох російських шпигунів, які здійснювали замах на засновника інвестиційного фонду Hermitage Capital Вільяма Браудера на форумі в Давосі.

Про це пише видання Tages Anzeiger з посиланням на правоохоронні органи, інформацію підтвердив Reuters і сам британець.

За даними видань, росіяни значилися сантехніками «Російського дому» і не повинні були мати дипломатичної акредитації. Вони вели підготовчу роботу з літа 2019 року. «Швейцарські служби безпеки запобігли, імовірно, спрямовану проти мене шпигунську операцію Росії», – написав Браудер в своєму Twitter.

Видання Tages Anzeiger пише, що Браудер був ініціатором антиросійських санкцій. На його думку, Москва давно «полює» за ним і навіть намагалася анулювати його участь в давоському форумі. Однак керівництво форуму відмовилося задовольняти це прохання.

З 21 по 24 січня в Давосі проходить Всесвітній економічний форум. Там також буде представлений проект «Русский дом»: його сесії присвячені кібербезпеці, криптоекономіці, а також актуальній проблематиці ESG (екологія (E), соціальна сфера (S), корпоративне управління (G). Традиційно на майданчику «Російського дому» запланована зустріч членів Консультативної ради з іноземних інвестицій в Росії.

Засновник і генеральний директор інвестиційного фонду Hermitage Capital Management працював на території Росії з 1995 по 2006 рік. На піку своєї діяльності фонд керував капіталом в чотири мільярди доларів від шести тисяч інвесторів з 30 країн. Hermitage спеціалізувався на інвестиціях в Росію, і в 2005 році став одним з найуспішніших в світі, заробивши на інвестиціях близько 130 мільйонів доларів.

Фонд значно наростив власний капітал за допомогою інвестицій в російські енергетичні компанії, серед яких ЮКОС, «Славнефть», «Сибнефть» і «КоміТЕК». Вперше широку популярність фонд Браудера отримав через “розборки” з групою ОНЕКСИМ, якою тоді володіли Володимир Потанін і Михайло Прохоров. Hermitage виступив проти додаткової емісії акцій компанії «Сиданко», яка входила в ОНЕКСИМ. Фонд Браудера був проти, так як це розмило б його частку в компанії. В результаті Hermitage досяг успіху – Федеральна комісія з ринку цінних паперів не дозволила провести додаткове розміщення акцій, а частка фонду Браудера в «Сиданко» виросла в ціні.

На правах міноритарія фонд Hermitage буцався практично з усіма великими державними компаніями. У 2000 році фонду Браудера вдалося домогтися коригування планів реформування РАО «ЄЕС», тоді ж за участю Браудера Рем Вяхірєв пішов з поста правління «Газпрому» – фактично Браудер відкрив цю посаду для чинного глави держкомпанії Олексія Міллера. Браудеру за допомогою ЗМІ вдалося привернути увагу до сірих схем виведення активів з рахунків газової монополії. Аналогічні або схожі “розбірки” фонд Браудера вів проти «Лукойла», «Сургутнефтегаза» і інших компаній.

У 2005 році Вільяму Браудеру був заборонений в’їзд на територію Росії. За його словами, віза була анульована через те, що він «погрожував національної безпеці Росії».

У 2006 році Браудер приймає рішення згорнути діяльність фонду на території Росії. Протягом 2006 року всі структури фонду розпродали активи в Росії або перевели їх в інші фінансові інструменти, мінімізуючи таким чином ризики.

У січні 2007 року Браудер робить, ймовірно, останню спробу обговорити проблему з його статусом на вищому рівні. В ході міжнародного економічного форуму в Давосі він зміг зустрітися з тоді ще віце-прем’єром Дмитром Медведєвим і попросив його посприяти поверненню візи. Через кілька тижнів, за словами Браудера, в Hermitage подзвонив підполковник МВС Артем Кузнєцов і запропонував допомогти з «візовою проблемою» в обмін на передачу особисто Кузнєцову документів про роботу фонду. Керівництво Hermitage відмовилося від цієї пропозиції.

Поділитись