Росія і Литва обмінялися шпигунами за формулою “3 на 2”

Росія і Литва обмінялися шпигунами за формулою “3 на 2”

Між Росією і Литвою відбувся обмін особами, засудженими до тривалих тюремних термінів за шпигунство, заявив начальник литовської контррозвідки Дарюс Яунішкіс.

На російсько-литовському кордоні Вільнюс передав Москві росіян Миколу Філіпченко і Сергія Моїсеєнко, отримавши в обмін засуджених в 2016 році литовських громадян Євгена Матайтіса і Арістідаса Тамошайтіса. Крім того, в рамках обміну Росія передала Литві громадянина Норвегії Фруде Берга. Останній, як повідомила прем’єр-міністр Норвегії Ерна Сульберг, вже переданий в норвезьке посольство в Литві.

За інформацією ЗМІ, остаточне рішення про обмін було прийнято литовським Держрадою з оборони ще на початку жовтня, проте відповідні переговори Литви, Норвегії та Росії про обмін шпигунами тривали до цього кілька років.

Процедура обміну відбулася менш ніж через добу після того, як президент Литви Гітанас Науседа помилував Філіпченка і Моїсеєнка.

Помилування стало можливим завдяки затвердженим напередодні поправкам до Кримінального кодексу республіки, які визначають процедуру обміну особами, засудженими за шпигунство. Відповідний законопроект, деталізує право президента на помилування таких засуджених, був зареєстрований в Сеймі тільки 15 жовтня. Науседа підписав його менш ніж через місяць, 13 листопада. Глава держави підкреслював, що цей крок необхідний для захисту громадян Литви та відповідає інтересам національної безпеки країни.

Після появи повідомлень про помилування росіян директор Служби зовнішньої розвідки Сергій Наришкін пообіцяв, що Москва прийме дзеркальні заходи.

Литовські правоохоронці заарештували Миколу Філіпченка в квітні 2015 року, коли він їхав на транзитному поїзді з Калінінградської області в Білорусь. За версією слідства, він був співробітником ФСБ і з 2011 року вербував людей з оточення президента Литви. Особливу увагу Філіпченко приділяв інформації про охорону особистої резиденції і робочого місця президента і прагнув зав’язати знайомства з тими, хто відповідає за системи безпеки. Цих людей збиралися завербувати, щоб встановити в резиденції президента і в її робочому кабінеті прослушку.

Другий росіянин, Сергій Моїсеєнко, був засуджений на кілька місяців раніше, в лютому 2017 року, як спільник офіцера збройних сил Литви Сергія Пусіна, якого звинуватили в роботі на російську розвідку. За версією звинувачення, Моісеєнко завербував Пусіна, і той під час служби на базі військово-повітряних сил Литви з 2012 по 2014 рік передавав через Моїсеєнка відомості військового характеру – зокрема, про діяльність місії повітряної поліції НАТО, військових навчаннях, місцях дислокації військових частин, операціях литовської армії і міжнародного контингенту НАТО в Афганістані. За отриману інформацію Моїсеєнко нібито платив Пусіну від 500 до 1000 євро. За рішенням суду Пусін повинен був провести в ув’язненні п’ять років, Моісеєнко – десять з половиною років.

Фруде Берг (праворуч) на фото «Коммерсантъ».

Поділитись