Стало відомо, скільки грошей Вашингтон готовий дати Києву

Стало відомо, скільки грошей Вашингтон готовий дати Києву

Зустріч глав України і США, що пройшла у Вашингтоні 1 вересня, закінчилася спільною заявою.

Серед основних підсумків: черговий транш фінансової допомоги, угода зі стратегічних основ оборонного партнерства до 2026 року, кооперація в космосі і схвалення Штатами нового «плану трансформації України». Візиту в Америку український лідер чекав з початку свого президентського терміну. Однак момент зіпсував невдалий виведення військ США з Афганістану, який відсунув Київ в списку американських пріоритетів на другий план.

1 вересня в Вашингтоні пройшла зустріч українського президента Володимира Зеленського з американським лідером Джо Байденом, яка тривала близько години. Одним з основних її підсумків стало виділення в 2021 році Києву додаткової фінансової допомоги в розмірі $ 463 млн на підтримку демократії та прав людини. Також буде новий транш в $ 45 млн на гуманітарну допомогу і ще $ 60 млн на безпеку. Також в спільній заяві йдеться про вже традиційні речі для обох сторін. Так, наприклад, в документі зазначено, що Україна і США продовжать виступати проти «Північного потоку – 2», розглядаючи його як загрозу для європейської енергетичної безпеки. Росію країни хочуть притягнути до відповідальності за «агресію». Що ж стосується двосторонніх відносин, то зараз вони найміцніші за 30 років української незалежності.

– Як і очікувала Україна, Штати висловилися проти «Північного потоку – 2». Сподівався Київ і на якісь обіцянки щодо участі в НАТО. Програма мінімум, яка, думаю, буде виконана, – це отримання [президентом України Володимиром] Зеленським мандата на переобрання. Тому що Україна знаходиться, по суті, під американським зовнішнім управлінням, і без безпосереднього схвалення Вашингтона переобрання навряд чи можливо. Швидше за все, Зеленський цього доб’ється, бо якийсь яскравою альтернативи немає – він не гірше і не краще за інших. Програма мінімум буде виконана, програма максимум навряд чи. Вплутуватися в якісь радикальні речі після поразки в Афганістані для США було б самогубство, і американці це самі прекрасно розуміють, – зазначив політичний експерт Кирило Коктиш.

Обіцянок щодо вступу України в Північноатлантичний альянс так і не було зроблено. Навпаки, Джо Байден підтвердив заяви своїх колег по НАТО про необхідність виконання деяких умов для появи нового члена в альянсі.

Американський лідер також зазначив, що він хотів би знову відвідати Україну (в останній раз він був там в січні 2017 року у статусі віце-президента).

31 серпня Володимир Зеленський відвідав міністерство енергетики, Пентагон, Держдепартамент, Всесвітній банк і навіть NASA. Там він підписав ряд документів: меморандум про будівництво п’яти енергоблоків Хмельницької АЕС вартістю до $ 30 млрд; Угода по стратегічних основ оборонного партнерства до 2026 року (напередодні Штати схвалили новий пакет української військової допомоги на суму $ 60 млн), яке передбачає в тому числі і спільне «забезпечення безпеки в Чорному морі»; меморандум про взаєморозуміння з безпеки космічних польотів. Однією з найбільш значних домовленостей стала допомога в $ 3 млрд, яку Експортно-імпортний банк США надасть Україні в рамках меморандуму про взаєморозуміння.

Поділитись