США, Британія і Австралія уклали угоду про оборонне партнерство

США, Британія і Австралія уклали угоду про оборонне партнерство

Президент США Джо Байден, прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон і прем’єр-міністр Австралії Скотт Моррісон уклали договір про партнерство в сфері оборони і безпеки.

Про це повідомляє ЗМІ, посилаючись на спільну заяву лідерів трьох країн.

Альянс отримав назву AUUKUS (Австралія, Велика Британія, США). Його мета – «захищати і відстоювати спільні інтереси в Індо-Тихоокеанському регіоні».

Про що домовилися сторони?

В рамках угоди три країни спростять обмін інформацією і технологічними нововведеннями в сфері штучного інтелекту, кібернетичної та підводного системами. Також сторони мають намір створити можливості нанесення ударів з великих відстаней. Крім того, сторони планують обговорювати тему ядерної безпеки та протидію Китаю.

Представники Білого дому в ході брифінгу також уточнили, що мета альянсу полягає «в тому, щоб в цілому наблизити Європу, зокрема Великобританію, до наших зусиль у стратегічній сфері <…> і забезпечить більш глибоку оперативну сумісність між ВМС трьох країн».

Альянс зблизить нас як ніколи, створивши нове оборонне партнерство і забезпечивши робочі місця і процвітання.

Крім іншого, договір передбачає передачу Австралії технологій будівництва атомних підводних човнів. Разом з тим австралійська влада запевнили, що країна як і раніше прихильна виконання всіх своїх зобов’язань як держави, що не володіє ядерною зброєю. Розробка підводних човнів з ядерними силовими установками «стане спільним починанням трьох країн з упором на оперативну сумісність, спільність і взаємну вигоду». Партнерство передбачає створення атомних підводних човнів для ВМФ Австралії за 18 місяців.

Відразу після укладення угоди глава австралійського уряду Скотт Моррісон заявив, що країна виходить з угоди по підводним човнам з французької Naval Group. Разом з тим він підкреслив, що Франція залишається для Австралії важливим партнером в Тихоокеанському регіоні.

Договір передбачає, що в рамках альянсу Австралія отримає не менше восьми підводних човнів. Три країни негайно сконцентруються на визначенні оптимального шляху для їх доставки. Також Канберра отримає доступ до американських ракетних технологій, що дозволить прискорити створення «Національні військової індустрії та виробництва керованої зброї».

Представник посольства Китаю в Вашингтоні Лю Пен’юй заявив, що країнам не слід створювати виняткові блоки, мета яких полягає в нанесенні збитку третім державам. Він закликав країни AUUKUS позбутися мислення і ідеологічних упереджень часів Холодної війни.

У свою чергу, австралійський прем’єр Моррісон закликав Пекін до нового діалогу про безпеку в Індо-Тихоокеанському регіоні і направив відповідне відкрите запрошення голові КНР Сі Цзіньпіну. Також, за його словами, він обговорив формування нового партнерства з прем’єр-міністром Нарендра Моді, прем’єром Японії Есіхіде Сугой і главою новозеландського уряду Джасінда Ардерн.

“Я вірю і сподіваюся, що ми поділяємо одну і ту ж мету – створення мирного Індо-Тихоокеанського регіону, де цінують і поважають суверенітет і незалежність націй”.

Коментуючи укладену угоду президент США Джо Байден запевнив, що Вашингтон не веде мови про можливість створення Австралією ядерних озброєнь в рамках альянсу AUUKUS. За його словами, мова йде про консультації з Канберрою із закупівлі підводних човнів з ядерними силовими установками і звичайними озброєннями для австралійських військово-морських сил. Байден підкреслив, що програма буде повністю дотримуватися умов Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

Поділитись