«Нація загартованих» – під таким гаслом на Івано-Франківщині пройшли наймасштабніші навчання для цивільних.
Організаторами виступили Всеукраїнський центр «Спорт для всіх» за підтримки Міністерства молоді і спорту, Національна гвардія України, школа операторів безпілотних систем MAESTRO AIR BRO та спільнота військових, ветеранів, волонтерів BRO CORP.
Навчання тривало два дні. Учасники заходу отримали базові знання та навички, які допоможуть їм захистити себе та надати допомогу іншим у разі потреби.
Унікальність заходу полягала в тому, що навчання проводили інструктори з бойовим досвідом, серед яких були такі відомі українські артисти, як Андрій Джеджула, Іван Марунич, Гурт Авіатор, Макс KORNEL, Денис Мусаєв. Їхня роль у заході невипадкова. Усі вони служать у Збройних силах, Національній гвардії або проходять підготовку до вступу в ЗСУ. Вони наголошують на важливості мужності та прийняття викликів, адже страх веде до поразки. Інструктори розповіли учасникам про індивідуальний підхід до кожного військовослужбовця. Адже більшість з них приходять з цивільного життя.
Ігор Грабовський, заступник командира 22-ї окремої бригади «Київська Русь» Національної гвардії України: «Ми для молоді залучили наших бойових інструкторів з різних видів підготовки. Найголовніше, що всі інструктори є військовослужбовцями, які мають бойовий досвід, які неодноразово залучалися до захисту територіальної цілісності.»
«Наша головна мета – зруйнувати у молоді бар’єр страху перед невідомим, і найкращий шлях до цього – це коли відомі артисти, зірки кіно та інші лідери думок, які долучились до служби в Збройних силах, поділяться своїм досвідом з молоддю. До нашої спільноти входить багато артистів, серед них ті, хто приєднався до ЗСУ, Національної гвардії України або проходить зараз вишкіл. Їхня мета – показати на власному прикладі інший бік війни», – розповідає засновник школи операторів безпілотних систем Maestro Air BRO Влад Сотніков.
Навчання відбувалися по різних напрямках: тактична медицина, управління БПЛА, тактико-вогнева підготовка, виживання в дикій природі, спортивне орієнтування, мінно-вибухова безпека та рукопашний бій.
Олександр Божок, заступник директора державної установи «Спорт для всіх»: «Ці всі напрямки проходять цивільні для того, щоб розуміти, як себе захистити та надати першу домедичну допомогу та допомогти своєму другові. Кожен вибирає собі один напрямок і безпосередньо вісім годин він проходить цей напрямок, щоб його більш-менш освоїти.»
Навчають військовій справі інструктори школи операторів безпілотних систем «Маестро Air BRO» та Нацгвардії.
«На Івано-Франківщині захід проводиться вперше. Побували в різних містах, почали з Києва. Сьогодні очікуємо близько 1000 учасників. В середньому приблизно стільки проходять вишкіл на наших заходах – говорить Анатолій Полковніков, співзасновник школи безпілотних систем Maestro Air BRO. – Якщо люди пройдуть навчання, засвоять нові технології та дізнаються про реальній досвід їх використання, це в рази збільшить їх шанси зберегти власне життя та життя своїх близьких, а також отримати перемогу над ворогом. Війна – це дійсно жахливо, але подивіться, як воює наш ворог: він погано навчений і тому несе непропорційно великі втрати. Навчені люди воюють зовсім по-іншому. Наше завдання – перемогти його за рахунок впровадження нових знань та прогресивних рішень. Ці навички будуть корисними навіть після нашої перемоги».
Під час заходу можна було почути багато позитивних відгуків від молоді:
Неля, учасниця курсу:
«Чому саме на тактичну медицину – через те, що це зараз дуже потрібно. Щоб знати, як надавати першу медичну допомогу, як загалом надавати медичну допомогу. Ну, і для розвитку свого. Зараз воєнний час, ти не знаєш, що може з тобою статися.»
Організатори вишколу їздять по всій Україні на запрошення громад. За час існування проєкту курс базової загальної військової підготовки пройшли тисячі цивільних.
Христина, учасниця курсу:
«Мені було цікаво, як самі хлопці наші захисники ними керують, і навіть саме відчуття, як запускається, це дуже цікаво. Мені так сподобалося запускати дрони, я б ще раз хотіла це повторити.»
«Я вважаю, що це класна ідея, і вирішив спробувати. Я вибрав тактичну медицину, і бонусом на дрони можна піти. Я навчився ставити турнікети, щоб кров не витікала. Саме важливе навчився, базу. Завдяки цим знанням я зможу надати домедичну допомогу при потребі. А дрони – це загалом класна штука, досить корисна. Навіть не тільки для війни»,- говорить учасник Євген Бойчук.
«На БПЛА було найцікавіше – це саме керувати дроном, робити вправи. Вони були вже не такі й важкі, в принципі було цікаво. А медицина мені була дуже цікава віддавна, потренуватись – воно завжди в житті корисно. Так я зможу надати медичну допомогу в разі потреби», – запевняє учасниця Поліна Грищук.
«Я вибрав тактику ведення бою. Мені насправді дуже подобається, я ще в коледжі до цього займався. Тут дуже багато нового і цікавого я навчився. Я дуже люблю займатись подібним ділом, але в мене були канікули, і я вже від цього відвик, забув ці враження. І коли я знову взяв зброю в руки – я все згадав і почав новому вчитися. Важливо проводити такі навчання, щоб бути готовим до всього. А коли є підготовка – маємо набагато ліпші результати», – ділиться думками учасник Дем’ян Корило.
Вишкіл відвідав Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.
Він підкреслив важливість знань з тактичної медицини та керування дронами для кожного українця.
«Насамперед хочу подякувати нашим мужнім хлопцям з Національної гвардії, нашим інструкторам за захист нашої Держави. За те, що вони будуть ділитися безцінними знаннями. Здається, 14-15 років, ще все життя попереду, але ці знання – вони дуже і дуже необхідні. Необхідні кожному українцю. Дай Боже, щоб вони вам не пригодилися в бойових умовах, але краще навчитеся, і будете знати в разі якоїсь біди. Хочу подякувати всім, хто долучився, дякуємо за можливість в цих сучасних умовах це проводити»,- резюмує Руслан Марцінків.
Автор статті:
журналіст та фотокореспондент Артем Сидоренко.