Дешевий російський безпілотник загрожує українським військам і техніці

Дешевий російський безпілотник загрожує українським військам і техніці

У той час, як російське вторгнення триває 17-й місяць, українські війська кажуть, що Москва нарощує використання недорогих безпілотних літальних апаратів-смертників, які здатні знищувати обладнання, яке у багато разів перевищує вартість, і проти яких непросто захиститися.

Про це пише Reuters.

За словами українських військовослужбовців, безпілотник «Ланцет» — кругла сіра труба з двома комплектами по чотири крила — стає все більшою загрозою на передовій України в останні місяці.

Відео, опубліковані проросійськими соціальними мережами протягом останнього місяця, здається, показують, як безпілотники Lancet пошкоджують або знищують цінне обладнання України, надане Заходом, таке як танк Leopard 2 і самохідна гаубиця Caesar.

Українські військовослужбовці з чотирьох різних артилерійських команд у розмові з Reuters назвали «Ланцети» однією з головних загроз, з якими вони зіткнулися на полі бою.

Декілька солдатів сказали, що останніми місяцями його використання зросло.

«Раніше, навесні, ланцети використовували не так часто, як зараз», — розповів Reuters 35-річний артилерист Богдан, який назвався Доком, біля Авдіївки на передовій Донецької області.

Міністерство оборони Росії заохочує збільшення виробництва Lancet як дешевого способу вразити дорогоцінне західне обладнання, передане Україні для її контрнаступу, сказав Семюель Бендетт, помічник старшого наукового співробітника Центру нової американської безпеки.

Бендетт зазначив, що, згідно з загальнодоступними російськими джерелами, дрон Lancet коштує приблизно 3 мільйони рублів (близько 35 тисяч доларів).

Для порівняння, аналітики оцінюють одну ракету С-300, яку використовує Росія, щонайменше кілька сотень тисяч доларів. Танк Leopard 2 коштує кілька мільйонів доларів.

Оскільки Lancet є одноразовим пристроєм, який сам себе руйнує при ударі, Бендетт сказав, що він може бути життєздатним, лише якщо вартість буде знижена до десятків тисяч доларів за дрон.

ВІЙНИ ДРОНІВ

Україна також розвинула потужні можливості у сфері безпілотних літальних апаратів, також відомих як БПЛА (безпілотні літальні апарати), як економічно ефективного способу вражати російські цілі.

Штурмові безпілотники можуть надсилати корисні вантажі, щоб вразити ціль, або служити одноразовими «безпосередніми боєприпасами», де вони обв’язані вибухівкою та самі таранять ціль.

Бендетт сказав, що провоєнні російські коментатори незадоволені великою кількістю українських відео, які демонструють успішні удари БПЛА, і що російський оборонний сектор тепер хоче створити конкуруючий наратив.

Схоже, що Росія копіює деякі з попередніх тактик України, наприклад, заманювання важливих цілей вперед на більш відкриті позиції перед тим, як вразити їх боєприпасами, що лежать, сказав Бендетт.

Радник міністра оборони України Юрій Сак визнав, що посилення використання Росією ланцетів створює труднощі.

«Кожного дня ми збиваємо принаймні один або два з цих Ланцетів… але, на жаль, це не 100% показник перехоплення», — сказав він.

Сак сказав, що «Ланцет» несе відносно невелике вибухове навантаження, коливається від 1,5 до 5 кг.

Однак, незважаючи на меншу потужність, ніж артилерійський снаряд або більшість ракет, «Ланцет», здається, здатний завдати значної шкоди.

Дрони Lancet управляються пілотом у режимі реального часу.

Сак сказав, що це відрізняє його від іранського безпілотника Shahed-136, який Росія також широко використовувала для вражень українських цілей, тому що Shahed летить до заздалегідь запрограмованого пункту призначення, і ним не можна керувати в повітрі.

За словами Бендетта, найновіша модель Lancet, Lancet 3, може літати на відстань до 50 км (30 миль), завдяки чому він може краще вражати цілі глибоко за українськими лініями, ніж будь-який інший російський безпілотник-смертник, окрім Shahed.

Його здатність байдикувати, а потім переслідувати свою ціль робить його загрозою для високоцінного обладнання, такого як танки, самохідні артилерійські установки та ракетні системи.

Однією з українських машин, які знаходяться під найбільшим ризиком, є БМ-21 «Град», велика вантажівка радянських часів, яка може вистрілити до 40 ракет по великій території.

Його вогнева міць робить його пріоритетною мішенню для безпілотних літальних апаратів Lancet, і минулого тижня провоєнні російські канали соціальних медіа поширили відео, на якому видно, як у «Град» влучають з «Ланцета». Reuters не зміг незалежно перевірити кадри.

Член екіпажу пускової установки «Град» поблизу Авдіївки, який представився позивним «Ворон», розповів, що мав близьке зіткнення з «Ланцетом», який на початку травня був відправлений для атаки його пускової установки.

Вистріливши по російській цілі, Ворон сказав, що його «Град» відразу ж був націлений російською ракетою С-300, яка промахнулася приблизно на 150 метрів. Однак тоді в небі з’явився безпілотник «Ланцет», який переслідував українську ракетну систему.

«Ми вирішили втекти… Приблизно через 50 метрів він впав просто праворуч від мене. Він не влучив у нас, слава Богу», – сказав 27-річний хлопець.

Безпілотники, такі як Lancet, які літають низько й повільно, як правило, плутають традиційні системи протиповітряної оборони, які створені для перехоплення швидкорухомих цілей із більшою тепловою сигнатурою.

Сітки або металеві клітки можуть допомогти обмежити збитки, сказав Сак, чиновник міністерства оборони, але найкращим захистом є оснащені радаром автоматичні гармати для боротьби з дронами, а також системи електронної боротьби.

Сак сказав, що Україні потрібно набагато більше таких систем від її союзників.

Без таких систем українські військові часто змушені намагатися збивати «Ланцети» зі стрілецької зброї.

«Він летить зі швидкістю 100 кілометрів на годину, тому збити його зі стрілецької зброї нелегко», — сказав Сак.

Поділитись