Щойно в Києві завершилася Міжнародна конференція «Гуманітарне розмінування в Україні. Проблеми та шляхи вирішення»
Це був перший захід такого формату. На ньому були присутні всі зацікавлені сторони: представники влади, профільні відомства, агробізнес, приватні компанії, які виготовляють обладнання для розмінування та проводять відповідні роботи, органи сертифікації, українські стартапи, інженери, винахідники, громадянські активісти та міжнародні організації, зокрема, ОБСЄ.
Головний організатор конференції – БО «МБФ « Люди для людей» та його керівниця Яна Агірбая.
Захід відбувся за підтримки головного партнера компанії MILITECH, МГО МПФ, проекту AIDER, , БФ «+380», Добробат, БФ Формат 20, ГО «Місто сили», Міжнародної правозахисної ліги, SIC Global, ГО УЦПМ, , ГО «КРИМUA» та ФК «Маестро».
Ведучим та модератором конференції виступив голова Українського центру міжнародного партнерства Анатолій Полковніков.
У ході конференції виникало чимало гострих суперечок та точок напруги між учасниками, які були спричинені розбіжностями у думках представників різних сторін. Найгостріші дебати були сконцентровані навколо питань, пов’язаних із корупцією та зарегульованістю цього напряму.
Але в результаті учасники досягнули консенсусу і прийшли до спільної думки, що кожен змарнований день, кожен втрачений долар можуть коштувати життя.
Розмінування є критичним аспектом відновлення зруйнованих районів та забезпечення безпеки на звільнених територіях. Однак це складне завдання стикається з низкою суттєвих проблем. По-перше, брак фінансування знижує ефективність розмінування та уповільнює процес відновлення. Необхідні значні ресурси, щоб забезпечити достатнє фінансування та доступ до сучасних технічних засобів. По-друге, навчання та підготовка фахівців з розмінування мають стати пріоритетом. Інвестиції в навчання та розвиток навичок саперів допоможуть підвищити безпеку та ефективність їхньої роботи.
Ризик для життя саперів є невід’ємною частиною їхньої небезпечної роботи. Надання їм достатньої захисту і сучасного спорядження має стати першочерговим завданням. Також необхідно продовжувати дослідження та розробку нових технологій, які можуть допомогти у виявленні та знешкодженні мін з мінімальними ризиками для саперів. Безпека цих фахівців має бути на першому місці, щоб вони могли успішно виконувати свою важливу місію.
Однак, розмінування не повинно обмежуватися лише виявленням та знешкодженням мін. Гуманітарний аспект також відіграє важливу роль. Необхідно надавати інформацію місцевим жителям про можливі небезпеки мінних полів. Розвиток та реалізація інформаційних кампаній допоможуть запобігти нещасним випадкам та захистити життя людей. Крім цього, глобальне співробітництво та обмін досвідом між країнами та організаціями допоможуть ефективніше вирішувати проблему розмінування та забезпечувати безпеку у постконфліктних зонах не тільки України.
Саме для вирішення цих питань свої зусилля об’єднали організатори міжнародної конференції та вирішили організувати громадську наглядову раду, завданнями якої стануть подолання протиріч та побудова прозорих відносин та формування рівних та справедливих умов для всіх гравців даного сегменту.
Серед спікерів та учасників були: Федоренко Дмитро – командир саперної роти 241 бригади ТрО, Коваль Володимир – директор ДП «УкрОборонСервіс», Берегуля Руслан – начальник Управління екологічної безпеки та протимінної діяльності Міністерства оборони України, Коновалов Роман – радник міністра оборони України, Пугачевська Євгенія – пезидент ТОВ “Компанія “Актив Альянс”, Мільєнко Вахтаріч – технічний радник проекту підтримки України ОБСЄ, Косенко Павло – виконавчий директор ТОВ “Бюро Міжнародної сертифікації”, Акопян Мері – екс-заступнця міністра МВС, експерт з правоохоронних питань, координатор питань гуманітарного розмінування, Зарицький Олександр – начальник відділу ГеоІнформаційнихСистем Центру Гуманітарного Розмінування , Євген Михайліченко – автор проекту розмінування ділянок з використання автономних автоматизованих систем та технологій на основі штучного інтелекту, нейромереж та робототехніки (Канада), Пальчиков Роман – голова БФ “Перший фонд відновлення України”, Лаврик Володимир – керівник Міжрегіонального центру гуманітарного розмінування та швидкого реагування ДСНС України, Дідик Микола – заступник начальника відділу організації піротехнічних робіт управління організації піротехнічних та інших спеціальних робіт, Віталій Лопушанський – засновник UADAMAGE, Василець Олеся – депутатка Бучанської ради, Зиков Михайло – головний геофізик компанії VITAVA d.o.o. (Словенія).