Марші у Франції проти нового закону супроводжувалися сутичками з поліцією

Марші у Франції проти нового закону супроводжувалися сутичками з поліцією

Новий день протестів проти урядового законопроекту “Про глобальної безпеки” пройшов майже в 90 містах Франції.

Антиурядові марші, в яких, згідно з офіційними даними, брали участь більше 52 тис. Чоловік, супроводжувалися зіткненнями маніфестантів з поліцією і актами вандалізму.

У цьому протистоянні, за попередніми даними, постраждали вісім співробітників поліції і жандармерії. “Поліцейські і жандарми знову піддалися атакам”, – констатували в силових відомствах. За відомостями влади, по всій Франції за порушення порядку затримано 64 маніфестантів, з них 42 – в Парижі.

Причиною протестів стала стаття 24 законопроекту, що забороняє поширення зроблених під час демонстрацій знімків співробітників поліції і жандармерії. Критики цього документа стверджують, що він “робить замах на свободу преси, свободу слова і свободу зібрань”.

Градус протестів проти законопроекту особливо зріс після того, як в мережі виявилися відеокадри побиття групою співробітників поліції 21 листопада музичного продюсера Мішеля Зеклера. Продюсер стверджує, що постраждав за темний колір шкіри.

Влада вже оголосила, що відкликають 24-ту статтю на перегляд. Її текст повинен зазнати змін. Поки це стало їхньою єдиною поступкою організаторам маршів протесту. Останні, однак, наполягають на повне вилучення спірної статті з тексту документа.

У столиці в суботу марш проходив від північно-східної міської околиці Порт-де-Ліла по більш ніж двокілометровій авеню Габметта до площі Республіки на сході Парижа. “Свобода, рівність, братерство – для кого?” – було написано на плакатах, які несли учасники маніфестації.

Ситуація стала загострюватися незабаром після початку столичного маршу. У колони маніфестантів, повідомили джерела в поліції, проникли від 400 до 500 погромників з підпільної анархістської організації “Чорний блок”. Перебуваючи в перших рядах ходи, вони стали закидати правоохоронців камінням, намагалися засліплювати їх лазерними покажчиками, підпалювали припарковані на вулиці автомобілі, громили вітрини магазинів, споруджували барикади.

“Погромники громлять Республіку”, – заявив міністр внутрішніх справ Жеральд Дарманен, що засудив на своїй сторінці в Twitter акти вандалізму. Правоохоронцям знадобилося чимало часу, щоб відновити порядок на маршруті маніфестації і згасити пожежі.

Через більш ніж годину після того, як минув встановлений владою термін закінчення ходи, поліції все ще не вдавалося впоратися з ситуацією у фінальній точці маршруту. Правоохоронці марно намагалися витіснити учасників акції з площі Республіки.

Серйозні заворушення сталися також у Діжоні, Ліоні, Нанті, Страсбурзі, де поліція, як було і в столиці, вирішила застосувати сльозогінний газ.

Права опозиція піддала владу критиці за “нерішучість” і “суперечливі сигнали”. “Влада демонструє нездатність забезпечити порядок в країні, – вважає глава фракції партії” Республіканці “в Сенаті (верхня палата парламенту) Брюно Ретайо. Інший представник” республіканців “мер Ніцци Крістіан Естрозі заявив, що” орди хуліганів намагаються зруйнувати Францію “.
позиція президента

Днем раніше в інтерв’ю молодіжному мережевому виданню Brut президент Франції Емманюель Макрон повідомив, що в січні буде відкрита спеціальна інтернет-платформа для розміщення скарг на діяльність сил правопорядку і факти дискримінації. Профспілки поліцейських закликали в зв’язку з цим співробітників поліції тимчасово призупинити всі вуличні перевірки.

Французькі аналітики констатують певний спад активності вуличних протестів. Якщо тиждень тому в маршах проти урядового проекту, за даними влади, взяли участь 133 тис. Чоловік, то на цей раз рівень мобілізації в регіонах виявився вдвічі нижче.

Ще більш красномовною в цьому відношенні є статистика паризьких маніфестацій. Минулої суботи марш в столиці зібрав 46 тис. чоловік, на цей раз – тільки 5 тисяч.

Самі організатори, втім, ввечері в суботу ще не підтвердили, але і не спростували ці відомості влади. Тиждень тому вони стверджували, що їм вдалося мобілізувати на марші по всій Франції не менше 500 тис. чоловік. Очікується, що і на цей раз власні підрахунки організаторів будуть значно перевершувати дані влади.

Поділитись