Київ розраховує на обмін полоненими з Донбасом у квітні

Київ розраховує на обмін полоненими з Донбасом у квітні

Ситуація з поширенням коронавірусу ускладнила процес підготовки до обміну полоненими між Києвом і самопроголошеними республіками Донбасу, але він триває, і через один-два тижні можливий вихід на сам обмін.

Про це заявив на брифінгу глава офісу президента України Андрій Єрмак.

“Обмін. Цей процес триває, сьогодні він ускладнений ситуацією з пандемією, тому сьогодні завершується остаточне формування списків, вони оновлюються”, – сказав він.

При цьому Єрмак зазначив, що існують домовленості в рамках контактної групи по врегулюванню ситуації на сході України про допуск на непідконтрольну Києву територію представників Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ) з метою уточнення списків на обмін. “Ми отримали підтвердження від учасників Контактної групи, і була розмова президента з керівником МКЧХ щодо негайного відправлення туди [в Донбас] представників МКЧХ. Це нам допоможе вдосконалити списки всіх людей, які там знаходяться. Ця робота триває, і я дуже сподіваюся, що, може, через тиждень, через десять днів, через два тижні ми вже почнемо проводити ці обміни”, – уточнив він.

Єрмак додав, що після останнього обміну пройшло вже три місяці, а нових результатів немає. Він зазначив, що це питання знаходиться на особистому контролі у президента України Володимира Зеленського, і закликав до ефективної роботи. “Я, чесно кажучи, сказав в Мінську [представникам Києва в контактній групі], що якщо ваше засідання не закінчується домовленістю про повернення п’яти, десяти, краще ста наших людей, то я вважаю, що це неефективне засідання”, – підкреслив він.

Перший за два роки великий обмін утримуваними особами відбувся 29 грудня, 2019 року після домовленостей, досягнутих на саміті “нормандської четвірки” в Парижі 9 грудня. Тоді так звані Донецька і Луганська народні республіки передали Києву 76 осіб і отримали 124. Незабаром Київ пообіцяв провести новий великий обмін полоненими з республіками Донбасу.

Однак, як заявляють в ДНР і ЛНР, підготовка до обміну зривається з вини української сторони. Так, 27 березня Україна “без яких-небудь виразних аргументів” відмовилася від пропозиції ДНР і ЛНР про обмін за формулою “19 на 16”, повідомляла так звана глава МЗС ДНР Наталія Никонорова. До цього, на останніх переговорах Контактної групи, як повідомляла представник ДНР в гуманітарній підгрупі Дар’я Морозова, українська сторона відмовилася від обміну за формулою “10 на 8”.

Поділитись