Білорусь і Україна обмінялися різкими заявами на тему білоруських протестів

Білорусь і Україна обмінялися різкими заявами на тему білоруських протестів

Міністерства закордонних справ Білорусі і України обмінялися різкими заявами на тему білоруських протестів.

Відносини двох країн, ще недавно балансували на межі дружніх, скочуються в відверто ворожі.

У Росії багато хто обурювався тим, що Олександр Лукашенко підтримував тісні і дружні відносини з Україною. Мінську вказували на те, що “київський режим” не тільки антиросійський, а й антибілоруський. Український патріотизм з його поглядами на історію розглядає нинішню Білорусь з її поглядами як ворожу державу, а зовнішні спонсори майдану прагнуть до здійснення кольорових революцій у всіх країнах пострадянського простору, в тому числі і Білорусі.

Тому, вважали в Росії, Батька повинен допомагати Москві захищати «русский мир» і загальний суверенітет від загроз, що виходять з Києва. Захищати в тому числі і на Донбасі. Однак у Олександра Лукашенка була інша точка зору. Традиційно вважаючи себе найрозумнішим і хитрим, він вирішив делегувати захист спільної справи Росії, а сам зайнявся мінімізацією ризиків і максимізацією вигод.

Під першим мається на увазі курс на співпрацю з “київським режимом”. Сам білоруський президент пояснював, що не може собі дозволити сваритися з південним сусідом, з яким у Білорусі майже 1100 кілометрів спільного кордону – через нього в разі конфлікту між Мінськом і Києвом можуть просочуватися бойовики. Як би там не було, в рамках цього курсу Батька не визнав Крим і вкрай холодно ставиться до ополченців в ДНР і ЛНР. Ті білоруські добровольці, які відправлялися захищати туди «русский мир» (і самого Лукашенка як частина цього світу) Мінськом офіційно переслідувалися за особистим наказом президента.

Що ж стосується вигод, Батька розсудив, що Білорусь може непогано заробити на російсько-українському сварці. Перш за все, в економічному плані. Мінськ став транзитною точкою для російсько-українських перельотів і посередником в торговому взаємодії двох країн (за прикладом того, як Білорусія використовувала російсько-європейський конфлікт для «експорту білоруських креветок»).

Але заробив Мінськ і з політичної точки зору: саме в білоруській столиці проходив процес врегулювання українського військового конфлікту, завдяки чому Лукашенко вписався в світову порядку як важливий і потрібний посередник.

Не так зрозумів

Якщо абстрагуватися від емоцій і почуттів (віри в справедливість, порядність, братство), в позиції Лукашенко легко знайти логіку. Оскільки він не вважав, що чим-небудь зобов’язаний Москві (казки про російсько-білоруське братство і єдність Батька використовував в основному для зміцнення внутрішньополітичних позицій і витягування з РФ нових субсидій для білоруської економіки), то вирішив поступати як прагматик.

Принципова помилка Батьки була в тому, що він був упевнений, що вона буде діяти відповідно до національних інтересів – зберігати робочі відносини з Білоруссю, використовувати її як вікно на російський ринок і цінувати президента.

Відповідно, Україна зробила ряд ворожих стосовно Лукашенка кроків. Наприклад, не визнала підсумки виборів, давши зрозуміти, що зацікавлена ​​в такому результаті, який відірве Мінськ від Москви.

“Нам необхідна важлива незалежна, демократична Білорусь. Прізвище того, хто стоїть на чолі такої Білорусі, для нас не має значення», – заявив глава українського МЗС Дмитро Кулеба.

Дипломатичне піке

Оскільки звалити Батьку відразу не вийшло, Київ закликає Мінськ провести перевибори.

«Давайте уявимо, що я впевнений в собі, і впевнений у виборі людей. Як я можу всіх заспокоїти? Я б точно сказав: “Протягом місяця буде нове голосування. І я беру участь в нових виборах. Хто ще хоче брати участь – вперед! Я б запросив всіх міжнародних спостерігачів. Я б сказав народу Білорусі:”Будь ласка, вибирайте, кого хочете”. І після цього результату більше не буде питань. Я переконаний в цьому. Якщо Олександр Григорович переміг, він переміг. Якщо виграє хтось інший, то це хтось інший. Але все було б спокійні, без крові і це увійшло б в історію» , – пояснив глава України.

«Для нас Білорусь – сусідня держава, з якою ми завжди прагнули і прагнемо до дружніх відносин. Розуміємо емоційну перевантаженість колег з білоруського МЗС, але радимо не відкидати цінних дружніх порад, – йдеться в заяві зовнішньополітичного відомства України. – Досвід української революції Переваги вчить саме тому, що не слухати думку суспільства і світової друзів, а замість прокладати собі шлях вперед кийками – це шлях в нікуди. Ми щиро бажаємо Білорусі гідно пройти всі випробування, зміцнити свою незалежність і демократію».

«В ході Майдану і Революції гідності ми відчували політичну підтримку, заяви, що звучали з Заходу, але по-справжньому машина підтримки розгорнулася, коли було підписано Угоду про асоціацію між Україною та ЄС», – пояснює міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

У Києві впевнені в тому, що Лукашенко залишить це без належної відповіді. І Батька дає підстави для того, щоб в це вірити. Після того, як Україна відкликала посла з Мінська для консультацій, Білорусь не відповіла їй дзеркально.

Білоруський президент боїться втратити свої київські місця годування, а Україна натякає на те, що в разі ескалації може Батьку їх позбавити. На питання, чи повинні переговори по врегулюванню на Донбасі і далі проходити в Мінську, Зеленський відповів обтічно.

Відзначивши, що «від майданчика або від міста, або місця формат не залежить зовсім – залежить тільки від людей, які залучені в Тристоронню контактну групу», додав, що «занадто рано говорити про зміну міста, і мені здається, це неправильно, особливо зараз , це робити”.

Саме з цього моменту Лукашенко починає в чомусь нагадувати Віктора Януковича, який під загрозою втрати «місць годування» боявся відповісти жорстко і адекватно. Його це, нагадаємо, привело до Ростова. І якщо Олександр Лукашенко продовжить триматися за свої хитрі плани, то ризикує відправитися до нього в гості.

Поділитись