Глава МЗС Німеччини Анналена Бербок здійснила свій перший візит до України.
У рамках переговорів зі своїм українським колегою Дмитром Кулебою вона заявила про мету Берліна пожвавити «нормандський формат» щодо Донбасу та намітила основні теми діалогу з Росією — наступною точкою маршруту німецького міністра. Зустрілася Бербок і з Володимиром Зеленським.
Основними темами зустрічей глави МЗС ФРН Анналени Бербок із представниками українського керівництва стали питання, пов’язані із ситуацією в Донбасі та відносинами з Росією.
Ситуацію на сході України німецький міністр охарактеризувала як «гнітливу» і знову заявила про необхідність імплементації Києвом мінських угод.
Крім того, Бербок підтвердила відмову Берліна від постачання зброї Україні, незважаючи на обурення української сторони, та оголосила про бажання ФРН разом із Францією «вдихнути нове життя» у переговори у «нормандському форматі».
Глава МЗС Німеччини оголосила про занепокоєння за Україну через зростаючу напругу у відносинах Києва та Москви — на Заході це пов’язують із передбачуваним посиленням російських сил на кордонах двох держав і нібито планом РФ щодо вторгнення до сусідньої країни.
«З моменту призначення я про жодну країну так не турбувалася, і це поганий знак. Ми готові провести серйозний діалог з Росією, тому що дипломатія є важливим кроком для вирішення ситуації <…> Будь-яка нова агресія мала б високу ціну», — зазначила Бербок.
При цьому міністр окремо висловилася про діалог щодо гарантій безпеки, які Москва запропонувала передбачити США та НАТО наприкінці минулого року. За її словами, поки що переговори проходять складно і без конкретних результатів.
«Жодна країна не має права вирішувати за іншу країну, до яких союзів їй вступати», — оголосила Бербок, маючи на увазі вимогу Москви щодо відмови від розширення НАТО за рахунок України. На її думку, ніхто не може перетворювати суверенність держави на предмет переговорів.
Крім того, Бербок нагадала і про позицію Берліна щодо «Північного потоку — 2», який уже довгий час викликає побоювання з боку Києва через можливе припинення транзиту російського газу через Україну.
«Наразі цей проект не повністю реалізується, тому що процес сертифікації припинено. У той же час… у нього є геополітичні нюанси, про це ми говоримо весь час. Тому ми підтримуємо спільну заяву Німеччини зі США і говоримо: якщо буде подальша ескалація з боку РФ, з нашими партнерами будемо вживати відповідних заходів», — наголосила міністр.
Президент України Володимир Зеленський, про зміст зустрічі з яким офіційно поки не повідомлялося, Бербок заявила:
«Я вдячна за тісну та особливу дружбу з країною, на землі якої ми, німці, завдали стільки страждань. Моя європейська позиція сьогодні зрозуміла: повна солідарність. Україна не залишається осторонь. Під час пошуку рішень вона нарівні з іншими сидить за столом переговорів»,— передаються слова німецького міністра у Facebook посольства ФРН в Україні.
За великим рахунком, глава МЗС Німеччини підтвердила, що Берлін продовжує дотримуватися тих же позицій, які транслювалися і екс-урядом ФРН під управлінням Ангели Меркель. Хоча були й відмінності: наприклад, Бербок нібито натякнув на можливе посилення участі Німеччини у «Кримській платформі» — форматі, створеному Києвом для просування теми «повернення» Криму на світовій арені. Щоправда, про це повідомила не Бербок, а український міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.
«Я з радістю дізнався, що Німеччина готова стати лідером у «Кримській платформі» за напрямком «політики невизнання» (анексії Криму). Це є підтвердженням лідерського підходу німецької дипломатії. Я сподіваюся, що такою вона залишиться і надалі», — наголосив міністр на спільній прес-конференції.