Вакцина від коронавірусу може бути знайдена улітку

Вакцина від коронавірусу може бути знайдена улітку

Незважаючи на те, що офіційний термін від 12 до 18 місяців існує для експериментального щеплення від Covid-19 для груп високого ризику, втім вакцину можуть випустити значно раніше

Головний науковий радник Великобританії, сер Патрік Валланс та його колега з США Ентоні Фочі, повторюють, що вакцина від коронавірусу буде не раніше, ніж за рік, півтора. Однак інші вчені переконані, що це може бути вже в червні, – передає The Guardian.

Сам процес є складним, тому що ця пандемія змушує йти на зміни майже на кожному кроці самого процесу.

“Це дійсно залежить від того, що ви маєте на увазі під” вакциною. Якщо ви маєте на увазі таку, яку можна використовувати у масовій вакцинації, то, напевно, від 12 до 18 місяців”, – каже Маріан Вентворт, президент та генеральний директор Управління наук про здоров’я (глобальна неприбуткова організація, що базується в штаті Массачусетс, яка прагне створити стійкі системи охорони здоров’я), і багаторічний спостерігач розвитку вакцини.

Але з точки зору експериментальної вакцини, яка вважається достатньо безпечною та ефективною, вона може бути розповсюджена більш обмеженим способом – для груп підвищеного ризику, таких як медичні працівники.

Адріан Хілл з Оксфордського університету повідомив “Гардіану”, що вакцина від “Ковід-19” може бути готова до літа. Група вчених, яку очолює Сара Гілберт, заявила, що ефективне випробовування вакцини в клінічних дослідженнях фази 3, яку можна було б виготовити у великих кількостях, не буде готова до осені навіть за найкращого сценарію. І цей сценарій є “надзвичайно амбітним і може зазнати змін”.

Зазвичай вакцина розробляється в лабораторії і перед випробуванням застосовується на тваринах. Якщо вона виявиться безпечною і генерує багатообіцяючу імунну відповідь на цій доклінічній фазі, то її випробують на людях.

Процес дослідження вакцини поділяється на три фази, кожна з яких займає більше часу і охоплює більше людей, ніж попередня. Фаза 1 встановлює безпеку вакцини для невеликої групи здорових людей, з метою виключення виснажливих побічних ефектів. Під час фази 2 та 3 перевіряють її ефективність, а під час спалаху застосовують у місцях, де поширене захворювання. Паралельно з цими пізнішими етапами виробничі потужності для вакцини-кандидата поступово нарощуються. Фабрики здатні виробляти її у великих масштабах, якщо регуляторні установи вважають, що вона має бути ліцензованою.

У статті, опублікованій у The New England Journal of Medicine30 березня представники комерційної коаліції з інновацій щодо готовності до епідемій (Cepi), яка допомагає фінансувати та координувати розробку вакцини від Covid-19, представили в Осло розгорнуту версію цього процесу, яка більше підходить до пандемії. Ця “парадигма пандемії” паралельно реалізує певні етапи, такі як клінічне тестування на тваринах та фаза-1. Це також передбачає збільшення виробничих потужностей до появи достатньої кількості даних про безпеку та ефективність.

“Зараз люди цінують, що тривалий процес ліцензування вакцин не буде корисним в умовах епідемії”, – каже Беат Кампман, яка очолює центр вакцини в Лондонській школі гігієни та тропічної медицини.

Однак попереду багато перешкод. Більшість кандидатів на вакцин проти вакцини Covid-19, які розробляються та тестуються, не перейдуть до етапу ліцензування і можуть зіткнутися з проблемами. Інноваційна технологія Moderna дозволила швидко сформувати кандидата, але на сьогодні жодна вакцина, що використовує цю платформу, не отримала ліцензії.

В Інституті Пастера в Парижі, кандидат на щеплення вакцини Covid-19 все ще перебуває в доклінічному розвитку, але процеси тестування та ліцензування пройдуть швидше. І цей вид вакцини вже незабаром можна виробляти у великих кількостях.

Досі ще нічого не відомо про походження Covid-19, а тому невідомо на якій термін вакцина забезпечить захист. Важливою ознакою цього стане те, чи зможуть люди знову вилікуватися від хвороби. Були повідомлення про повторне зараження, але це явище недостатньо вивчене.

Після отримання ліцензії на вакцину все ще будуть політичні перешкоди, тому що кожна країна чи державна юрисдикція охорони здоров’я повинна приймати власне рішення про її впровадження. Будуть також питання щодо визначення пріоритетності – хто має бути щеплений першим, якщо поставки будуть обмеженими.

Вакцина, яка буде затвердженою за рік, може надійти після закінчення поточної пандемії. Covid-19 може повторюватися сезонно, а вакцина сама може бути замінена в разі спалаху іншого штаму коронавірусу. Людство в майбутньому буде краще захищене.

переклад Володимира Малініна

Поділитись