Помер учасник Уотергейтського скандалу Гордон Лідді

Помер учасник Уотергейтського скандалу Гордон Лідді

Колишній співробітник ФБР США Гордон Лідді, який став однією з центральних фігур Уотергейтського скандалу, що завершився відставкою президента США Річарда Ніксона в 1974 році, помер у віці 90 років.

Про це повідомила газета The Washington Post.

Лідді допоміг спланувати в 1972 році злом штаб-квартири кандидата в президенти від Демократичної партії Джорджа Макговерна, яка розташовувалася в готелі “Уотергейт” у Вашингтоні. Тоді за чотири місяці до виборів поліція в готелі затримала п’ятьох осіб. Вони монтували прослуховувальні пристрої і виробляли фотозйомку документів в партійному штабі. Четверо були іммігрантами з Куби. П’ятим затриманим виявився колишній співробітник ЦРУ Джеймс Маккорд.

За словами Томаса Лідді, його батько помер в будинку своєї дочки в штаті Вірджинія. Він не вказав причину смерті Лідді, який також був юристом, телеведучим і актором, проте підкреслив, що вона не пов’язана з COVID-19.

Лідді був засуджений за змову, крадіжку зі зломом і незаконне прослуховування телефонних розмов у зв’язку з його центральною роллю в Уотергейтському скандалі. Він був засуджений до 20 років тюремного ув’язнення і штрафу в розмірі 40 тис. Доларів. Проте Лідді провів у в’язниці лише близько 4,5 року після того, як 39-й президент США Джиммі Картер пом’якшив вирок, підкресливши, що це “в інтересах справедливості і рівноправ’я”.

Про скандал

Причетність Маккорда до справи і в цілому інцидент в готелі “Уотергейт” не вплинув на президентські вибори. У листопаді 1972 року 37-й президент Річард Ніксон здобув переконливу перемогу і був переобраний на другий термін. Судовий розгляд по Уотергейтській справі було ініційовано тільки в 1973 році. Глава держави прагнув зам’яти справу, про що свідчать оприлюднені пізніше записи його розмов.

Пильна увага преси і реакція громадськості змусили законодавців звернути увагу на цю справу. У березні 1973 року був створений спеціальний комітет, який розслідував причетність до Уотергейту співробітників адміністрації Ніксона і самого президента.

В початку 1974 Палата представників Конгресу ініціювала процедуру імпічменту і зажадала пред’явити записи переговорів в Білому домі, в тому числі що стосуються випадку в “Уотергейті”. Ніксон відмовився, і справа дійшла до Верховного суду США, який в липні 1974 року наказав президенту видати слідству необхідні матеріали. У серпні президент оприлюднив кілька плівок. Експертиза виявила, що частина записів була стерта. Загублені фрагменти відновити не вдалося. Проте було встановлено, що Ніксон пособниками злочинців і два роки надавав невірну інформацію про свою поінформованість.

Після оприлюднення записів президент втратив підтримку у власному таборі, а сенатори-республіканці оголосили, що погодяться з усіма пунктами звинувачення. Тому, не чекаючи імпічменту 8 серпня 1974 Річард Ніксон покинув пост президента США.

Поділитись