Стало відомо, чому Байден ігнорує Зеленського

Стало відомо, чому Байден ігнорує Зеленського

Президент України Володимир Зеленський вже два місяці чекає дзвінка американського колеги Джо Байдена.

У Вашингтоні обіцяють, що переговори ось-ось відбудуться, але зволікання вже викликало бродіння в Києві. Опоненти Зеленського вважають, що той втратив американського довіри.

Джо Байден вступив на посаду президента США два місяці тому – 20 січня. Перші переговори в статусі глави держави він провів з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо і президентом Росії Володимиром Путіним. Потім обдзвонив десятки світових лідерів, але в списку до сих пір не виявилося президента України Володимира Зеленського. У Києві паузу сприймають з неприхованим хвилюванням. Там чекали, що Байден допоможе Україні боротися з Росією, але щось пішло не так. Одні вважають мовчання президента США непорозумінням. Інші кажуть, що таким чином Вашингтон демонструє Зеленському свою недовіру.

Перші і поки останні прямі контакти Києва з новою американською адміністрацією відбулися в лютому. Тоді по телефону поспілкувалися глава Держдепартаменту Ентоні Блінкен і глава МЗС України Дмитро Кулеба. Цікаво, що американський прес-реліз виявився в три рази менший за український. 23 лютого Кулеба повідомив, що готує переговори президентів США та України. «Взаємодія вже налагоджено, і одне з питань, над яким ми активно працюємо, – це організація телефонної розмови між президентами», – підкреслив український міністр. Ясності з приводу дати переговорів, однак, так і не настало.

В середині березня їжі для роздумів додало посольство США в Україні. Там повідомили, що Байден коли-небудь обов’язково зателефонує Зеленському, але точну дату також не назвали. Нарешті 26 березня з роз’ясненням виступив Держдепартамент. Суть коментаря зводиться до того, що нинішньому київському керівництву переговори треба заслужити. «Дзвінок, враховуючи його символічність, повинен бути підкріплений діями, про які я згадав. Ми хочемо, щоб уряд і президент Зеленський досягли успіху. Але для цього успіху повинні бути правильні дії і правильні реформи », – сказав заступник помічника держсекретаря Джордж Кент.

Мовчання Байдена може пояснюватися двома причинами. З одного боку, президенту США вигідно, щоб забулися пов’язані з Україною скандали. Один з них – справа української газодобувної компанії «Бурісма», до ради директорів якої в 2014-2019 роках входив син Байдена Хантер. Американські ЗМІ писали, що власники компанії за допомогою Байдена-молодшого намагалися отримати доступ до ключових фігур в адміністрації США. У жовтні 2020 року видання New York Post опублікувало листування Хантера Байдена з директором з міжнародного розвитку «Бурісми». В одному з листів той дякував Байдена-молодшого за організацію зустрічі з батьком у Вашингтоні.

Крім того, неприємною для Байдена стала публікація його переговорів з Петром Порошенко. Записи зробили в 2015-2016 роках, коли американський політик був віце-президентом США, а Порошенко – президентом України. Оприлюднив плівки позафракційний депутат Верховної ради Андрій Деркач. Із записів стає зрозуміло, що Байден вимагав від співрозмовника звільнити генпрокурора України Віктора Шокіна, який в тому числі розслідував справу «Бурісми». Крім того, Байден вимагав знехтувати скандалами і залишити на своїх місцях керівництво компанії «Нафтогаз».

Український політолог Костянтин Бондаренко в розмові з «Новинами» говорить, що тема України токсична для Байдена. «Історії з «Бурісмою» і плівками Деркача ледь не коштували йому президентського крісла. Зараз вони трохи забулися, але варто Байдену продемонструвати якусь приязнь київським режиму, так відразу активізуються республіканці. Ймовірно, у Вашингтоні не хочуть збурювати громадськість», – зазначає експерт.

Поділитись