Грузія вирішила вести діалог з Росією в “нормандському форматі”

Грузія вирішила вести діалог з Росією в “нормандському форматі”

Президент Грузії Саломе Зурабішвілі запропонувала відновити російсько-грузинський діалог. Але, на її думку, йти він повинен в «нормандському форматі».

Однак в життєздатності цієї ідеї сумніваються не тільки в Москві, але і в Тбілісі. Причина проста – у Донбасу і колишніх грузинських республік абсолютно різний статус. І професійний дипломат Зурабішвілі не знати цього не може.

У середу вона виступила з пропозицією: вибудовувати діалог Тбілісі з Москвою за прикладом тих переговорів, які «нормандська четвірка» веде щодо Донбасу. Таким чином, Грузія разом зі своїми партнерами була б представлена ​​на переговорах з Росією, «так як у нас одних немає сили вести переговори», вважає Зурабішвілі. На її думку, результативними можуть бути переговори між сторонами, які знаходяться в рівному становищі. «Нам потрібна підтримка», – додала президент.

Судячи із заяви Зурабішвілі, формат, створений з конкретними цілями, можна застосувати в зовсім іншій ситуації. А саме для відновлення російсько-грузинських відносин. Нагадаємо, дипломатичні відносини між Росією і Грузією були розірвані грузинською стороною після того, як Москва 26 серпня 2008 року визнала суверенітет Південної Осетії і Абхазії. Визнання незалежності двох республік, в свою чергу, стало наслідком агресії Грузії проти Південної Осетії.

Відносини двох країн щодо нормалізувалися після того, як в 2013 році Михайло Саакашвілі покинув пост президента. Однак влітку нинішнього року ситуація серйозно погіршилася – це сталося після того, як делегація депутатів Держдуми, яка прибула на православну асамблею в Тбілісі, піддалася нападу натовпу прихильників Саакашвілі. В якості мішені був обраний депутат Держдуми Сергій Гаврилов, якого звинуватили в «підтримці сепаратизму», і навіть стали стверджувати, нібито Гаврилов на початку 90-х воював проти грузин в Абхазії.

Саломе Зурабішвілі після перемоги на президентських виборах в 2018 році заявляла про відмову від будь-якої співпраці з Москвою і говорила, що вважає Росію ворогом Грузії і окупантом. Проте під час червневих протестів вона проявила стриманість, закликала всі політичні сили Грузії до діалогу і різко засудила висловлювання телеведучого Георгія Габунії на адресу Володимира Путіна. Тоді ж лідер партії «Грузинська мрія», мільярдер Бідзіна Іванішвілі (якого вважають фактичним керівником республіки), назвав «ворогами народу» тих, хто виступає за припинення торгівлі між Росією і Грузією. Він же заявив: ринки Європи і України не можуть бути альтернативою російському.

«Нормандський формат» унікальний. Він створений спеціально під ситуацію на Донбасі, і його не можливо застосовувати до інших ситуацій на пострадянському просторі. Причина в тому, що в рамках «нормандського формату» обговорюється доля території, яка є складовою частиною України. У випадку з Грузією ситуація зовсім інша. У 2008 році Росія визнала і Абхазію, і Південну Осетію, як самостійні держави.

Поділитись