Злиття чорних дір породило рідкісний феномен

Злиття чорних дір породило рідкісний феномен

Вчені Каліфорнійського технологічного інституту вперше в історії зафіксували рідкісний спалах світла, породжений злиттям чорних дір одна з однією.

Цей феномен незвичайний тим, що чорні діри не можуть, в принципі, випромінювати світло, однак це правило може порушуватися в деяких випадках при зіткненні однієї чорної діри з іншою. Про це повідомляється в прес-релізі наукової організації.

Гравітаційні хвилі від злиття двох чорних діри, позначене як подія S190521g, були зафіксовані обсерваторією LIGO і детектором Virgo 21 травня 2019 року. У той же час астрономи Паломарської обсерваторії в Сан-Дієго проводили пошук транзиєнту – змінюваність яскравості об’єктів. Як виявилося, джерело одного зі спалахів – J1249 + 3449, – яке породила віддалена надмасивна чорна діра в складі квазара, знаходився в тому ж самому місці, що й джерело гравітаційних хвиль.

Згідно зі сценарієм, запропонованим Метью Гремом (Matthew Graham), провідним автором статті, пара зіткнулися чорних дір оберталася всередині диска навколо більшої надмасивної чорної діри. Як тільки чорні діри поменше стикаються, велика чорна діра отримує імпульс, що штовхає її у випадковому напрямку, в результаті чого вона стикається з газом в диску і створює спалах світла.

Хоча чорні діри, що притягають до себе матеріал і створюють навколо себе аккреційний диск, періодично породжують спалахи, що спостерігається феномен значно відрізнявся за силою, що вказує на його незвичайну природу. Передбачається, що такий спалах стане помітною лише через кілька днів після сплеску гравітаційних хвиль. Однак вченим не вдалося вивчити спектр події, що допомогло б підтвердити його природу, хоча астрономи виключили такі варіанти, як наднова чи руйнування зірки чорною дірою.

Поділитись