Шахраї з Нігерії зробили мільярди на довірливих жертвах

Шахраї з Нігерії зробили мільярди на довірливих жертвах

У поставлену на промислову основу розсилку електронного спаму, що пропонує всілякі способи моментального збагачення, в основному частку за переведення в готівку великих сум грошей від нібито померлих багатих родичів, виявилися залучені чиновники з уряду Нігерії, що увійшли в змову з найбільшим мафіозним кланом.

І хоча в шахрайському підґрунті подібних пропозицій мало хто сумнівався, інформація про те, з якого рівня така активність заохочувалася, викликала шок навіть у експертів, котрі займаються викриттям корупційних схем.

Згідно з 18 тисячами файлів, перехопленими розслідувачами за останні два роки і переданими в розпорядження британської корпорації ВВС, за глобального масштабу скамерами нігерійського походження стоять лідери Black Axe («Чорна сокира») — найжорстокіша банди цієї африканської країни.

Банда, яка називає себе «братством», сформувалася кілька десятиліть тому і з того часу зайняла лідируючу позицію в ієрархії кримінального світу Нігерії. Хоча її члени перебувають у країні поза законом, це заважає їм майже відкрито вести нелегальні відносини, причому у Нігерії, але в усьому світі.

Такою свободою дій, як випливає з перехоплених матеріалів, Black Axe зобов’язана не в останню чергу тому, що її інтереси поділяв та прикривав найбільший нігерійський підприємець та кандидат у лідери правлячої партії «Конгрес прогресивних сил» Аугустас Беміго. У «паралельному житті», за даними ВВС, Беміго був (і залишається) одним із членів керівництва злочинного «братства».

З документів випливає, що він щонайменше 62 разів розсилав прямі вказівки іншим членам банди, у яких у діловому тоні обговорював, як проводити ті чи інші «маркетингові» кампанії в Інтернеті.

Так, в одному з листів Бемиго повідомляє, що у жертви одного з таких розсилок вдалося вивудити близько $1 млн. Кримінальний лідер інструктує своїх підлеглих, як їм далі будувати комунікації з цією довірливою людиною, щоб той не «зірвався з гачка», запідозривши, що його майстерно дуріють.

Ще у двох випадках скамерам вдалося розщедрити своїх жертв на $3,3 млн. Загалом, за оцінками Інтерполу, оборот злочинного бізнесу Black Axe з 2009 по 2019 рік обчислювався мільярдами доларів. Так, у 2017 році правоохоронні органи Канади розкрили та знешкодили мережу членів угруповання в цій країні, конфіскувавши $5 млрд. Аналогічні осередки розкрито у Дубаї, Лондоні, Токіо, Лагосі та десятках інших міст у всьому світі.

За такого розмаху (бюджет усієї Нігерії становить менше $40 млрд) члени банди в самій Нігерії не гидують опускатися до злочинів вуличного масштабу.

Не дивує, що, розпоряджаючись такими грошима, члени Black Axe легко купували політиків на місцевому і федеральному рівні. Для цього та для відмивання незаконно отриманих коштів угруповання заснувало «політичну» організацію Neo-Black Movement of Africa (NBM).

З її допомогою кримінальні лідери просунули у 2012 році в губернатори провінції Едо свою людину. У свою чергу, губернатор забезпечив 80 членам NBM місця в провінційному уряді. Таким чином, керівництво цілого регіону Нігерії виявилося на сто відсотків сформованим із злочинців.

Я можу назвати поіменно членів уряду Нігерії, пов’язаних з Black Axe або є її членами. Але це буде надто довгий список, оскільки такий зв’язок мають майже всі урядовці, — стверджує колишній міністр в уряді провінції Едо Тоні Кабака.

Президент NBM Есе Какор, зрозуміло, категорично заперечує, що має якесь відношення до Black Axe. Натомість, стверджують у NBM, членами організації є понад три мільйони людей, у тому числі за межами Нігерії, а сам рух бере активну участь у благодійності, вносячи пожертвування на користь сирітських притулків, шкіл і, що важливо, поліції (багато юристів розглядають останнє як інструмент впливу мафії на правоохоронні органи.

Прибутковість бізнесу, що вражає уяву, побудованого в основному на довірливості і безграмотності цільової аудиторії, підтримується вмілим психологічним маніпулюванням засновників подібного скаму, пояснив експерт з інтернет-технологій Сергій Вакулін.

Такий бізнес побудований на «лові широким неводом»: якщо відверто шахрайським пропозиціям вірить одна людина з тисячі, значить, щоб схема вийшла у плюс, треба розіслати, умовно кажучи, мільйон таких повідомлень. Скамери наймають професійних веб-дизайнерів та інших IT-фахівців, які створюють фішингові сайти, що дуже солідно виглядають, щоб недосвідчена людина не запідозрила, що її розводять на гроші.

Поділитись