Метою організаторів було подолати високі планки, встановлені такими світовими лідерами, як Abbott World Marathon Majors, де в кожному заході приймають участь близько 40 тисяч учасників. Також забіг мав об’єднати навколо спільної цілі українців, що роз’їхались по всьому світу з початком війни в Україні.
Це був однин з небагатьох марафонів, прийняти участь в якому можна було безкоштовно. Для того, щоб долучитись до Міжнародного марафону Героїв, потрібно було зареєструватись, у день забігу — вийти на коротку пробіжку, натиснувши кнопку «Старт» у відповідному чат-боті, пробігти будь-яку дистанцію та натиснути кнопку «Фініш» у чат-боті. При цьому кожен з учасників отримає електронний сертифікат про участь та встановлення рекорду.
Організатори заходу розповіли, що забіг розпочався 13-го квітня. Першими бігли у Сіднеї, тому що там 13 квітня настає на 8 годин раніше, ніж в Україні, а закінчився 14-го числа, у Лос-Анджелесі. Таким чином, до одного забігу долучились українці з усіх континентів.
«Багато українців живуть за кордоном. Але неважливо, де ти, ти повинен нагадувати, що ти українець, що твоя країна, наша країна, виборює зараз свою незалежність, і бути, а не просто існувати в частині когось там», — сказав співорганізатор забігу Петро Волощенко.
«Дата заходу була обрана невипадково. Адже це офіційний початок війни з росією, яка триває вже 11 років, а не три, як багато хто вважає, – розповів нам співорганізатор заходу, Влад Сотніков, керівник школи операторів безпілотних систем «Маестро Ейр Бро» та продюсер футбольного клубу «Маестро». Саме 13 квітня 2014 РНОБ прийняла постанову про початок АТО.»
«Ідея була в тому, щоб об’єднати усіх українців у всьому світі навколо спільної ідеї. Марафон не випадково називається «Марафон героїв». Він присвячений нашим Героям, нашим ветеранам. – сказав співорганізатор забігу, голова Українського Центру Міжнародного Партнерства Анатолій Полковніков. Доречи, нас підтримали українці з тимчасово окупованих територій. Це додає віри в те, що ми дуже скоро повернемо ці землі та людей.»
До світового рекорду не вистачило лише кількох тисяч учасників. Він впевнений, що наступного разу ми спільно подолаємо планку в 50 тисяч учасників.
За його словами, цим марафоном учасники вшановують пам’ять загиблих. Деякі із тих, хто біг, одягнули футболки із іменами загиблих, на яких написано “Біжу за героя”. Таким чином вони нагадують, що ці люди не зможуть пробігти спільно марафон, але ми зберігаємо пам’ять про них.
Цього разу до заходу приєдналось близько 35 тисяч українців, серед яких чимало видатних діячів, артистів, військових та ветеранів. Багато хто з них поділився своїми відгуками.
Микола Терещенко, батько загиблого воїна:
«Тіло його не повернули, він провоював 636 днів в підрозділі «Шаман» Головного управління розвідки. Я вдячний людям, які прийшли на цей захід і згадали тих, які не зможуть вже пробігти цей забіг. Але нашою спільною метою має бути вшанування пам’яті Героїв не тільки словами та символічними діями, але й реальними справами. Сподіваюсь, що такі заходи привернуть увагу влади до складних питань навколо загиблих воїнів. Тіла мають бути повернуті на Батьківщину та поховані так, як вимагають наші традиції, а пам’ять їх подвигу не повинні псувати бюрократи та кабінетні вояки.»
«Прийшов пробігти в пам’ять захисників, полеглих, колег. Я працюю на «швидкій» у Києві. В нас нещодавно загинув фельдшер. Так що за всіх полеглих, за Перемогу нашу», — сказав учасник марафону Олександр.
«Біжу за однокласника, який загинув під Маріуполем, а також за батька подруги. Надіюся, що з кожним роком все більше людей буде долучатися і все менше буде гинути. Надіюся, війна скоро закінчиться», — сказала учасниця марафону Анна Любченко.
«Ми тут в пам’ять полеглих воїнів. Для нас він (пробіг — ред.) дуже символічний і такий щемливий в душі. В мене брат загинув, скоро буде рік. І ми біжимо в пам’ять про мого брата», — розповіла Олена. У марафоні бере участь її син — Данило, планує пробігти кілометр.
Дмитро, ветеран російсько-української війни:
«Я біжу за «титанових», я «титановий» і біжу за них»
Давид, ветеран російсько-української війни:
«Ми – з реабілітаційного центру «Титанові», ми у всіх таких заходах беремо участь, тобто активно займаємося спортом. Приємно брати участь у таких заходах».
Давид долучився до служби у 2022 році. На війну потрапив у складі Головного управління розвідки. Працював на Запорізькому напрямку, там отримав поранення і зараз знаходиться на реабілітації. Чоловік планує пробігти від 500 метрів до кілометра.
«В мене є багато побратимів, які віддали життя за свободу України. Є за кого бігти», — сказав Давид.
Бігли Герої і за Героїв. Військовослужбовці і ветерани, спортсмени і чиновники, дорослі та діти зібралися, аби віддати честь українським захисникам. Тим, які зараз боронять Україну на фронті. І тим, які, на жаль, віддали за неї свої життя.
Меседж організаторів був в тому, що навіть найменший внесок у марафон, навіть якщо людина пробіжить 50 або 100 метрів, – це внесок в досягнення загальної мети. Тому не обмежували учасників, серед яких було багато дітей та ветеранів, які мають важкі поранення.
Під час офіційної частини марафону в Ірпені зібралось близько 1000 учасників, для яких провели навчання з пілотування БПЛА інструктори школи операторів безпілотних систем Maestro Air Bro.
«Саме патріотичні дії наших Героїв і технологічні рішення, зокрема використання дронів, стали переломним моментом у війні з росією. Найбільших втрат ворогу сьогодні завдають Сили безпілотних систем. Це — майбутнє військової справи», — наголосив Влад Сотніков, засновник Maestro Air Bro та продюсер футбольного клубу зірок естради й кіно «Маестро».
За його словами, сьогодні Україна творить світову історію, перебуваючи в епіцентрі глобального військового конфлікту. І попри страшні втрати, це — шанс продемонструвати всьому світу силу, єдність та інноваційність української нації.
До заходу в Ірпені приєднались і військові 22 окремої бригади «Київська Русь».
Амбасадором та ведучим заходу був Андрій Джеджула, відомий артист, волонтер та телеведучий.
Результатом благодійного заходу стало залучення 5 млн гривень на підтримку ветеранів.
Кожен з ветеранів, що звернеться до організаторів, зможе отримати сертифікати на страхування та навчання на 5000 грн від партнерів та спонсорів заходу.
Захід відбувся при підтримці неприбуткових організацій, Спільноти «BRO» та Всеукраїнської профспілки військових, працівників правоохоронних органів, добровольців, волонтерів та учасників бойових дій, AFF і представників бізнес-спільноти: TAS life, MYCOND, MOLLI, та компанії SIC.