Україна вирішила продовжувати боротьбу в зруйнованому місті Бахмут, оскільки війна знищує найкращі підрозділи Росії та деградує їх перед запланованим весняним українським контрнаступом, заявив помічник президента Володимира Зеленського.
Про це передає Reuters.
Коментарі Михайла Подоляка стали останнім сигналом того, що Київ цього тижня перейшов до продовження оборони невеликого східного міста, місця найкривавішої битви війни, оскільки Москва намагається забезпечити свою першу велику перемогу за понад півроку.
“Росія змінила тактику”, – сказав Подоляк в інтерв’ю італійській газеті La Stampa. «Вона зійшлася до Бахмута зі значною частиною свого навченого військового персоналу, залишками професійної армії, а також приватними компаніями».
«Тому ми маємо дві мети: максимально скоротити їхній боєздатний персонал і закріпити їх у кількох ключових виснажливих боях, зірвати їхній наступ і зосередити наші ресурси в іншому місці для весняного контрнаступу. Отже, сьогодні Бахмут повністю ефективний, навіть перевиконуючи свої ключові завдання».
Росія зробила Бахмут головним об’єктом зимового наступу, в якому беруть участь сотні тисяч резервістів і найманців.
Вона захопила східну частину міста та околиці на півночі та півдні, але наразі не змогла замкнути кільце навколо українських захисників.
Київ, який на початку березня, здавалося, планував відійти на захід, оголосив цього тижня, що його генерали вирішили підсилити Бахмут і продовжувати битися.
Заступник міністра оборони Ганна Маляр заявила, що під час наступу Росії “наші солдати роблять все можливе, щоб не дати ворогу реалізувати свої плани”.
Здавалося, просування Росії сповільнилося на тлі публічних скарг Євгена Пригожина, голови приватної міліції Вагнера, яка очолює наступ Росії, що військове командування не забезпечує його людей достатньою кількістю боєприпасів.
У п’ятницю Пригожин публічно подякував уряду за «героїчне» збільшення виробництва, але в тому ж аудіозверненні сказав, що «стурбований нестачею боєприпасів і снарядів не тільки для «Вагнера», але й для всіх частин російської армії».
Москва каже, що захоплення Бахмута проб’є діру в українській обороні та стане кроком до захоплення всього промислового регіону Донбасу України, головної цілі.
Окопна війна, яку обидві сторони називають м’ясорубкою, забрала величезні жертви. Але рішення Києва залишитися і воювати свідчить про те, що він вважає, що втрати Росії значно перевищують її власні.
У Москви закінчилися ракети?
Здобувши перемоги протягом другої половини 2022 року, українські війська з середини листопада здебільшого перебувають у обороні, тоді як Росія пішла в атаку військами, залученими під час першої мобілізації після Другої світової війни.
Але, за винятком району Бахмута, російський зимовий наступ здебільшого провалився. Тим часом Київ очікує збільшення військової допомоги Заходу, яка очікується найближчими місяцями для наступу, коли наприкінці весни висохне брудна земля.
Київ і Захід також побачили ознаки виснаження в останньому масованому залпі ракетних ударів Росії по українських цілях.
У четвер Росія випустила по Україні ракети на сотні мільйонів доларів, включаючи безпрецедентні шість своїх гіперзвукових ракет «Кинжал», рекламованих як суперзброя, на яку НАТО не має відповіді. Вважається, що вона володіє лише кількома десятками «кінжалів».
Під обстрілом загинули мирні жителі, в тому числі сім’я, яка спала під завалами у своїх домівках під Львовом, за 700 км від поля бою. Але в іншому випадку він, здавалося, мало чого досяг, оскільки пошкоджені системи живлення в основному швидко відновлювалися.
Схоже, що найбільшої шкоди було в східному місті Харків, де, за словами губернатора області, у п’ятницю ввечері близько 450 000 людей все ще були знеструмлені.
Минуло три тижні після останньої подібної російської атаки, що є найдовшим затишшям з початку таких ударів у жовтні. Раніше Москва здійснювала такі атаки приблизно щотижня, ставлячи під сумнів здатність України відновити інфраструктуру перед наступним наступом.
Міністерство оборони Великобританії заявило в п’ятницю, що причиною тривалого затишшя, ймовірно, є те, що у Москви закінчуються ракети.
«Інтервал між хвилями ударів, ймовірно, зростає, тому що Росії зараз потрібно накопичити критичну масу нещодавно вироблених ракет безпосередньо з промисловості, перш ніж вона зможе забезпечити достатньо потужний удар, щоб достовірно подолати українську протиповітряну оборону», – йдеться в повідомленні.
Український опір також може мати ширший вплив на російську економіку.
Газові трейдери заявили, що танкери, завантажені російським скрапленим нафтовим газом (LPG), не змогли вийти в Чорне море, оскільки вважалося небезпечним для них проїзд під Кримським мостом, дорогою, яка перетинає гирло Азовського моря, сильно пошкодженого в жовтня вибухом, у якому Росія звинуватила Україну.