За 30 років населення колишнього СРСР виросло лише за рахунок Середньої Азії

За 30 років населення колишнього СРСР виросло лише за рахунок Середньої Азії

За 30 років населення колишнього СРСР виросло лише за рахунок Середньої Азії, решта країн вимирають.

30 років тому розпався СРСР. Як за цей час змінилася чисельність населення колишніх радянських республік?

Нові країни пішли дуже різними шляхами, але шляхом зростання, як середньоазіатські країни та Азербайджан, або шляхом вимирання, як всі інші. Ця різниця, яка була ще за СРСР, стала набагато різкішою, оскільки народжуваність знизилася скрізь, але якщо країни Середньої Азії просто уповільнили своє зростання, то країни європейської частини почали швидко вимирати. Народжуваність у них і так знаходилася трохи нижче за рівень відтворення, а впала до катастрофічно низького рівня.

Наведемо список країн, упорядкованих щодо відносного приросту населення за 30 років:

Таджикистан +78%
Узбекистан +68%
Туркменія +63%
Киргизія +51%
Азербайджан +42%
Казахстан +13%
Росія 1%
Білорусь -8%
Естонія -15%
Вірменія -17%
Україна -20%
Литва -24%
Латвія -29%
Грузія -31%
Молдова -40%

При цьому в Росії скорочення становило лише 1% лише за рахунок анексії Криму та величезної міграції з інших республік. “Природний” спад за цей час склав 14,5 млн осіб, тобто зникло 10% населення, яке майже повністю було замінено приїжджими.

В абсолютному вираженні зміни кількості населення за 30 років список країн виглядає інакше:

Узбекистан +14 млн
Таджикистан + 4 млн
Азербайджан +3 млн
Туркменія +2 млн
Киргизія +2 млн
Казахстан +2 млн

Грузія -2 млн
Молдова -2 млн
Росія -2 млн
Україна -10 млн

У Прибалтиці та Білорусі абсолютне зменшення невелика лише з допомогою невеликого населення, у відсотках це величезні втрати, особливо в Прибалтики.

Загалом за чисельністю населення після Росії йде Україна – 41 млн. Далі йдуть Узбекистан (35 млн), Казахстан (19 млн), Азербайджан (10 млн), Таджикистан (10 млн).

Цікаво, що населення колишнього СРСР сумарно виросло на 9 млн, але тільки за рахунок Середньої Азії та Азербайджану, які збільшилися на 28 млн. Усі інші скоротилися на 37 млн. Тобто все зростання відбулося і відбувається за рахунок шести країн із населенням 86 млн, або 28% від усього пострадянського простору. На момент розпаду СРСР ними припадало 20% населення. Тобто зміна пайової структури вже очевидна.

Це не дивно, тому що народжуваність у них хоч і нижча, ніж при СРСР, але досить висока для сучасного світу, а в деяких країнах минулого року навіть зафіксували рекорди народжуваності – в Казахстані та Узбекистані.

Частка дітей знизилася переважають у всіх країнах, також сталося старіння населення. Але в Середній Азії населення все ще залишається досить молодим – там понад 70% населення становлять люди молодші 40 років, а це означає, що вони мають високий потенціал демографічного зростання і високий міграційний потенціал. До того ж у них знизилася частка дітей, але абсолютна кількість дітей збільшилася, що матиме вплив у найближчі десятиліття.

Поділитись