“Від нього хотіли позбутися”: експерт про відставку Бориса Джонсона

“Від нього хотіли позбутися”: експерт про відставку Бориса Джонсона

Директор Центру військово-політичних досліджень МДІМВ Олексій Подберезкін прокоментував інформацію про намір прем’єр-міністра Великобританії Бориса Джонсона піти у відставку, а також оцінив можливий вплив зміни керівництва Великобританії на її зовнішню політику.

Політика прем’єра та лідера партії Джонсона викликала дуже серйозне роздратування серед його однопартійців, там точився стрімкий розкол. По суті, Консервативна партія Великобританії була розколота на дві частини. Одна з них підтримувала Джонсона, який, треба сказати, дискредитував партію не можна. Інша частина не хотіла пов’язувати свою політичну долю з ім’ям прем’єра і нести відповідальність.

У Великій Британії є чітке уявлення про відповідальність за дії, які потім залишаються в політичному бекграунді. Так чи інакше це йде за людиною у житті, тому цим дорожать британські політики, вони вкладають у іміджевий капітал гроші, час та енергію. Їм не хочеться, щоб потім була пляма. А Джонсон без кінця садив плями на ці мундири. Тому його хотіли позбутися, щоб потім говорити, мовляв, я не несу відповідальності за політику Джонсона.

Нещодавно Джонсон уже проходив процедуру про вотум довіри, і більшість однопартійців висловилася за те, щоб він залишився. За їхніми правилами тепер якийсь час (як правило, пів року – рік) вдруге це питання не може порушуватися. Але в цьому випадку Джонсон настільки швидко втрачає довіру, що ці правила можуть бути скориговані… Тож я не виключаю, що однопартійці просто переконали Джонсона подати у відставку.

Не думаю, що відставка Джонсона вплине на зовнішню політику Великої Британії. Треба сказати, що у країні досить чітко вибудовується внутрішньопартійна ієрархія. На другому місці, як правило, йде міністр фінансів, на третьому місці – міністр закордонних справ та у справах Співдружності тощо. І всі найближчі кандидати в цій партійній ієрархії дотримуються такої самої орієнтації, як і Джонсон. Інша річ, що якщо в партії назріє серйозна криза, то до влади може прийти вже не ця партійна верхівка, а інша, яка може переглянути своє ставлення до України… Якщо всередині Консервативної партії відбудеться зміна керівництва, коли старих лідерів відтіснять, то може бути і зміна у зовнішньополітичному курсі Лондона. А за збереження старих лідерів такої зміни чекати не варто.

Раніше британські ЗМІ повідомили, що Борис Джонсон подає у відставку з посади прем’єр-міністра Великобританії. Очікується, що найближчим часом політик виступить перед нацією з відповідною заявою.

Поділитись