У Латвії заявили про право ліквідувати російські школи

У Латвії заявили про право ліквідувати російські школи

Уряд Латвії підготувало відповідь на запит Європейського суду з прав людини щодо вигнання з шкіл нацменшин в цій країні російської мови.

Мова, як завжди, пішла про «радянської окупації» і захисту латиської ідентичності. Офіційна Рига не збирається відмовлятися від своєї політики латишизації навчальних закладів нацменшин. Зі свого боку російські батьки з Латвії, які завалили ЄСПЛ сотнями позовів, заявляють про свою рішучість продовжувати домагатися справедливості через міжнародні судові інстанції.

У Латвії російська є мовою повсякденного спілкування для 35% населення. Проте місцева влада незмінно демонстрували готовність змусити росіян школярів навчатися на латиською мовою. Перший етап латишизації шкіл національних меншин закінчився в 2004 році, коли влада, незважаючи на багатотисячні мітинги протесту, що проводилися російськими батьками і дітьми, «продавили» в цих навчальних закладах пропорцію, по якій 60% предметів стали викладатися державною мовою. В результаті протягом п’ятнадцяти років в середніх школах нацменшин Латвії діяла білінгвальні система, по якій до 40% предметів російські діти могли вивчати рідною мовою.

Поступово все до такого стану справ звикли, але в 2018 році держава визнало, що настав час зробити наступний крок. Три роки тому уряд прийняв, а парламент і президент затвердили нові поправки до закону про освіту, що передбачають реалізацію нової «шкільної мовної реформи». Вона почалася в 2019-м, а завершиться до вересня 2 021-го. Відтепер в колишніх «російських» середніх школах на латиською будуть викладатися 80% предметів, а в початкових – не менше 50%. Також, згідно з правилами кабінету міністрів, з 1 вересня минулого року латиська став основним у всіх закладах дошкільної освіти – що також істотно скоротило можливості російських дітей здобувати освіту на своїй рідній мові.

У багатьох російських батьків така політика держави по відношенню до значної частини своїх платників податків викликала обурення. Люди вказують, що латиська – мова маленького народу, ніде за межами Латвії вона не затребувана. Батьки побоюються, що їхні діти, вийшовши за поріг «постреформенних» шкіл, не володітимуть об’ємом знань, достатнім для вступу до престижних вузів і для подальшої успішної кар’єри. При цьому, бачачи плани влади щодо остаточної ліквідації російськомовної освіти, російські батьки все більше поглядали в бік приватних шкіл. Багато хто готовий був платити гроші за право вивчити сина на рідній мові. Однак влада визнала за необхідне не залишити дітям і батькам навіть і цієї лазівки – приватним середнім школам викладання російською мовою заборонили теж.

Після того як законодавчі норми по латишизації державних шкіл нацменшин були прийняті, опозиційна партія «Згода» (володіє, до речі, найбільшу фракцію в парламенті) подала позов до Конституційного суду (КС) Латвії. У партії заявили, що нові положення освітнього законодавства суперечать статтям конституції Латвії, в якому йдеться, що мешканці країни не повинні порушуватися за національною ознакою. Суд розглядав цей позов майже рік і в результаті в квітні 2019 го прийшов до висновку, що переклад освіти нацменшин в державних і муніципальних школах на латиську мову конституції ніяк не суперечить.

За приватним школам в КС було подано окремий позов. Причому суд розглядав кілька позовів, об’єднаних в одну справу, – в тому числі подані батьком двох учнів школи Latreia докторантом права Тенгізом Джібуті і групою батьків, які представляють дітей з кількох інших приватних навчальних закладів. Проте надії не виправдалися: 15 листопад 2019 року КС оприлюднив свій вердикт, в якому прийшов до висновку про законність заборони викладання російською мовою в приватних школах.

Обговорення позовів, поданих батьками, проводилося без протоколу і за закритими дверима. Пізніше суд представив пояснення свого рішення, обґрунтувавши його відновленням історичної справедливості. «Беручи до уваги історичні обставини, які з’явилися в результаті тривалої окупації і русифікації, а також існуючу ситуацію з використанням державної мови, Конституційний суд вважає, що законодавець, регулюючи використання мови в навчальних процесах в приватних навчальних закладах, забезпечив відповідне співвідношення державної мови до інших в достатній мірі для того, щоб національні меншини зберегли свою ідентичність», – заявили в установі.

Поділитись