США у 2024 році можуть чекати вибори без переможця

США у 2024 році можуть чекати вибори без переможця

Дональд Трамп минулого четверга прибув до офісу генерального прокурора штату Нью-Йорк для надання свідчень у справі про передбачувані фінансові махінації в його компанії Trump Organization.

Це окрема справа, яка не пов’язана з тими звинуваченнями у фінансових махінаціях, які висунули колишньому президентові США минулого тижня.

Після цього Трамп, який наполягає на тому, що він не порушував закон, заявив, що братиме участь у президентських виборах у 2024 році, навіть якщо його визнають винним у підробці ділових документів.

З одного боку, пред’явлення нових звинувачень Трампу ставить питання про те, чи зможе він повністю сконцентруватися президентській кампанії. Якщо він стане відповідачем у кількох судових справах, то більша частина його графіка визначатиме дати судових засідань, а не передвиборчих мітингів. З іншого боку, американські ЗМІ зазначають, що посилення юридичного тиску на Трампа призводить до зростання його підтримки як потенційного учасника боротьби за Білий дім. До висунення звинувачень більшість виборців-республіканців заявляли, що хотіли б, щоб їхню партію на виборах представляв хтось інший, а тепер більшість згуртувалась навколо Трампа.

Однак є всі підстави очікувати, що результат президентських перегонів в черговий раз вирішать кілька сотень тисяч виборців у так званих штатах, що «вагаються». І серед них зараз Трамп має невисокий рівень підтримки — ці люди швидше хочуть побачити його не в Овальному кабінеті, а в тюремній камері.

Примітно, що, за даними CNN, 76 відсотків американців вважають, що у рішенні звинуватити Трампу в «платі за мовчання» порнозірці Стормі Деніелс зіграла роль політика. «Подумайте про те, що це означає: ці американці, включаючи явну більшість незалежних виборців, які, ймовірно, оберуть наступного президента, вважають, що Трамп не чинив жодних злочинів, але система використовує проти нього правосуддя як зброю — і це це цілком влаштовує. Навіть якщо ви ненавидите Трампа, це жахливо», — нарікає оглядач The Washington Post Марк Тіссен, який був головним спічрайтером президента США Джорджа Буша-молодшого.

«Антитрампізм придбав майже релігійний запал, який таврує прихильників екс-президента як єретиків, яких необхідно видалити з політичного дискурсу. Це небезпечна проблема, яку не вирішать вибори», — попереджає видання The Hill.

Як показують результати ще одного опитування, проведеного американським журналом Newsweek спільно з компанією Redfield & Wilton Strategies, приблизно однакову кількість жителів США сприймають як людей, які вчиняли злочини Дональда Трампа, і сина нинішнього президента країни Хантера Байдена. При цьому сам господар Білого дому теж має серйозні проблеми, які загрожують ускладнити його переобрання (Байден офіційно ще не оголошував про участь у виборах 2024 року, але всіляко натякає, що піде на другий термін).

Насамперед, йдеться про спільні дії Саудівської Аравії та Росії, які потенційно можуть створити проблеми не лише для економіки США, а й для кампанії з переобрання Байдену. Нагадаємо, що 3 квітня ціни на нафту зростали після несподіваного рішення частини країн ОПЕК+ на чолі з Саудівською Аравією про добровільне скорочення видобутку нафти з травня по грудень. Росія також оголосила, що продовжить рішення щодо скорочення видобутку на 500 тис. барелів на добу до кінця поточного року.

Цілком можливо, що нова політика нафтового картелю може стати лише початком неприємностей для Білого дому. «У світі мінливих геополітичних спілок Ер-Ріяд виривається з орбіти Вашингтона. Саудівці встановлюють рівні видобутку нафти за погодженням із Росією. Коли вони хотіли послабити напруженість у відносинах з регіональним суперником Іраном, вони звернулися до Китаю за посередництвом угоди, при цьому США залишилися осторонь. Іншими словами, західний вплив на нафтовий картель знаходиться на найнижчому рівні за останні десятиліття», — пише агентство Bloomberg, наголошуючи, що ціна на найважливіший товар у світі тепер встановлюється країною, яку США втратили підстави вважати іншою.

Істотну роль у ситуації, що склалася, відіграє падіння конкуренції з боку сланцевих родовищ США, яка стримувала зростання цін у минулому (докладніше про це читайте у статті «ОПЕК «пересиділа» сланцеву загрозу?»). У результаті ринок готовий до зростання цін на нафту — більшість аналітиків прогнозує, що найближчими роками вони перевищать $80 за барель, що набагато вище за середню ціну в $58 за барель у період з 2015 по 2021 рік.

А це означатиме зростання цін і на бензин, що розсердить американських виборців, багато з яких покладуть відповідальність за зайві витрати на Байдена.

Поділитись