США пом’якшили позиції в сфері роззброєння, але втратили час на угоду з Росією

США пом’якшили позиції в сфері роззброєння, але втратили час на угоду з Росією

Сполучені Штати пом’якшили свої позиції в сфері ядерного роззброєння, проте могли втратити час, необхідний для вироблення подальших двосторонніх домовленостей з Росією на цей рахунок.

Таку думку висловив в бесіді зі ЗМІ керівник американської Асоціації з контролю над озброєннями Деріл Кімболл.

Він коментував недавні висловлювання спецпредставника президента США з контролю над озброєннями Маршалла Біллінгслі. Той визнав, що в підході нинішньої американської адміністрації на чолі з президентом Дональдом Трампом до переговорів з Росією про перспективи подальшого скорочення ядерних озброєнь стався зсув.

Новий раунд міжвідомчих консультацій Росії і США з цих питань, в тому числі можливості продовження Договору про заходи щодо подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (ДСНО), завершився під головуванням заступника міністра закордонних справ Сергія Рябкова і Біллінгслі у Відні 18 серпня. Згаданий договір в неофіційному порядку прийнято називати в Росії СНО-3, а в США – Новим ДСНО.

Здали назад

Кімболл констатував, що США фактично були змушені здати назад, відмовитися від своїх колишніх нереалістичних вимог, які передбачали негайне залучення Китаю в російсько-американський діалог з ядерного роззброєння. Однак ряд інших жорстких позицій Вашингтона зберігається, уточнив американський експерт.

“Хоча адміністрація Трампа пом’якшила свою вимогу того, щоб підключився Китай і стартував тристоронній процес контролю над ядерними озброєннями, Біллінгслі й досі намагаються [вироблення] умов політичного розуміння щодо нової домовленості з Росією до згоди [Вашингтона] на яке б то не було продовження Нового ДСНО. Біллінгслі наполягає на тому, що таке політичне рамкову угоду має охоплювати всі типи ядерних боєзарядів, а це вимагає набагато більше в’їдливий і складної системи верифікації і має бути структуровано таким чином, який може включати в майбутньому Китай. При цьому він (Біллінгслі) не пояснює чітко, яким чином це б працювало стосовно Китаю”, – заявив Кімболл.

“Крім того, – зазначив він, – складається враження, що Біллінгслі не готовий враховувати давню вимогу Росії про те, щоб будь-який майбутній угоду зачіпало протиракетну оборону, а також тактичні ядерні боєзаряди США в Європі і певні типи звичайних озброєнь швидкого удару, здатні вплинути на стратегічну стабільність “. “Біллінгслі чітко дав зрозуміти: антипатія адміністрації Трампа по відношенню до Нового ДСНО більшою мірою пов’язана з тим фактом, що ця угода була підготовлено адміністрацією Обами, ніж з якоїсь змістовної критикою даного документа”, – вважає керівник асоціації.

Істотні суперечності залишаються

За його оцінкою, “на даному етапі, безумовно, є дуже суттєва різниця між американським і російським підходами”. “З урахуванням цих розбіжностей, повільних темпів американо-російських переговорів, а також того факту, що президенти [Росії Володимир] Путін і [США Дональд] Трамп чи зустрінуться особисто до лютого, щоб згладити протиріччя [по ядерному роззброєнню], вироблення в найближчому майбутньому <…> “політичної рамкової домовленості є маловірогідною”, – вважає Кімболл. За його прогнозом, досягнення такої домовленості не станеться до закінчення СНО-3 в лютому 2021 року.

Продовження вигідно всім

“Сухий залишок полягає в наступному: продовження на п’ять років без попередніх умов Нового ДСНО пішло б на користь безпеки США, Росії і всього світу, забезпечило б стабільну обстановку для майбутніх переговорів зі складних питань, що стосуються наступного етапу переговорів з метою скорочення роздутих і надлишкових ядерних арсеналів обох сторін, поліпшило б перспективу підключення Китаю та інших ядерних держав до значних переговорів щодо скорочення ядерної загрози і багатостороннього ядерного роззброєння”, – переконаний фахівець.

При цьому він допустив, що Трамп просто упустив дорогоцінний час і тепер занадто пізно намагатися виробляти якісь нові угоди. “Не виключено, що у адміністрації Трампа вичерпалося час на те, щоб в самий останній момент намагатися займатися контролем над ядерними озброєннями. До виборів в США залишаються лише тижні”, – підкреслив Кімболл.

Поділитись