США «поховали» ядерну угоду з Іраном

США «поховали» ядерну угоду з Іраном

США не очікують жодного прогресу щодо іранської ядерної угоди.

До того ж, як заявили у Держдепі, останнім часом вона перебуває поза увагою Вашингтона. Замість спроби зблизити позиції Білий дім запроваджує нові санкції проти Тегерана. На тлі посилення політики щодо Ірану американська влада має намір зміцнити відносини з Ер-Ріядом, в яких останнім часом стався розлад.

«Ядерна угода мертва, але ми про це не оголосимо. Довга історія», — такий вислів президента США Джозефа Байдена на передвиборчому мітингу в Каліфорнії облетів соціальні мережі. Офіційно коментувати цю тему американський лідер відмовився.

Координатор стратегічних комунікацій у Раді національної безпеки Джон Кірбі, виступаючи перед журналістами, був не таким категоричним. За його словами, адміністрація США зняла з порядку денного відновлення ядерної угоди з Тегераном.

«Спільний всеосяжний план дій просто не у фокусі нашої уваги зараз. Щодо іранської угоди не відбувається жодного прогресу. І ми не чекаємо жодного прогресу у найближчому майбутньому», — підсумував спікер.

Після приходу до влади адміністрація Джозефа Байдена збиралася повернутися до роботи за Спільним всеосяжним планом дій, укладеним у 2015 році між Іраном та шісткою країн, до якої входили США, Британія, Росія, Китай, Франція та Німеччина. Ядерна угода мала на увазі зняття санкцій в обмін на обмеження Тегераном його ядерної програми.

Але в 2018 році Дональд Трамп, який тоді обіймав посаду президента США, розірвав угоду і повернув американські санкції щодо Ірану. У відповідь Тегеран також відмовився від виконання деяких пунктів угоди, зокрема розпочав збагачення урану до 60% (для виробництва ядерної бомби необхідний уран, збагачений до 90%). У Женеві, а потім у Відні спробували відновити переговори щодо повернення держав до ядерної угоди. З’являлися повідомлення, що країнам практично повністю вдалося погодити підсумковий документ. Однак після цього ситуація змінилася та зустрічі припинилися. Сторони демонструють, що зблизити позицію не готові.

Останнім часом США вводять дедалі більше санкцій щодо Тегерану. Однак цього разу не через ядерні амбіції останнього. У Білому домі заявили, що «підсилюватимуть економічний тиск на Іран» у зв’язку з постачанням безпілотних літальних апаратів до Росії.

«Ми не зупинимося перед використанням різних засобів, націлених на те, щоб зірвати військове співробітництво цього типу, що продовжується, збільшувати для Ірану витрати в плані громадської думки, а також економічного тиску», — заявив помічник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.

Поділитись