Російську авіацію охопила рекордна низка аварій після запроваджених санкцій

Російську авіацію охопила рекордна низка аварій після запроваджених санкцій

Російська цивільна авіація, відрізана санкціями від обслуговування лайнерів та постачання запчастин, зустріла 2023 рік низкою аварій.

За тиждень з невеликим сталося як мінімум сім інцидентів за участю літаків, які виконували пасажирські рейси.

Спершу 5 січня борт авіакомпанії Utair змушена приземлився через несправність системи кондиціювання. Він виконував рейс із Тюмені до Нового Уренгою.

Наступного дня сталося ще дві авіапригоди. Спочатку літак авіакомпанії «Azur Air», що летів із Новосибірська до Таїланду, змушено повернувся в аеропорт через пошкодження лобового скла. Борт вилетів о 1.00 ночі, а повернувся тільки о 7 ранку. На ньому знаходилося 263 особи.

Пізніше в той же день пасажирський літак авіакомпанії Red Wings, що летів з Казані в Єкатеринбург, повернувся в аеропорт після зльоту через неприбране шасі. На борту було 87 пасажирів і 5 членів екіпажу.

Низка подій тривала 8 січня. В аеропорту Пермі літак авіакомпанії «Перемоги» винесло зі злітно-посадкової смуги. Під час початку розбігу для виконання рейсу до Москви судно понесло вліво зі злітно-посадкової смуги прямо в сніг. Екіпаж вирішив перервати зліт. Борт частково викотився за межі повітряно-посадкової смуги. Пасажири не постраждали, судно також не зазнало пошкоджень, повідомили в пермському аеропорту.

А 9 січня чотирирічному Airbus A320neo авіакомпанії S7 Airlines не вдалося долетіти з Братська до Москву. Він здійснив вимушену посадку в Казані після чотирьох годин польоту через несправність туалетної системи.

Два пришестя також сталося з вітчизняними літаками, причому в одному з них повітряне судно впало на землю. Мова про пасажирський літак Ан-2, що прямував за маршрутом Нар’ян-Мар — Каратайка — Варандей — Нар’ян-Мар. На його борту були десять пасажирів і двоє членів екіпажу. 9 січня літак потерпів аварію в Ненецькому автономному окрузі (НАО) через зледеніння. Двоє людей загинули, ще четверо постраждали.

Друге вітчизняне судно, пасажирський літак Ан-26 «ІрАеро», летіло з Якутська в Магадан. Прямо під час польоту у нього частково відкрився люк у вантажному відсіку, в результаті чого на висоті кількох кілометрів відбулася розгерметизація. Борт повернувся до аеропорту вильоту. Ніхто з 31 особи на борту, включаючи екіпаж, не постраждали. Однак із літака вилетіла частина багажу.

У 2022 році в Росії сталося більше 130 подій з участю цивільної та військової авіації. За рік аварії зазнали 28 суден.

«Експертне співтовариство, м’яко кажучи, своє занепокоєння позначило ще у лютому-березні. І коли міністр транспорту нам розповідав, що на нас чекає іранський сценарій у частині протистояння санкціям, він не згадав сумну статистику. А вона в Ірані почалася з числа інцидентів, що збільшилася, і потім переросла в низку катастроф», — нарікає засновник міжнародної мережі експертів AIM Group Андрій Патраков.

Після початку війни в Україні США, Великобританія та Євросоюз ввели санкції проти російської авіагалузі: закрили небо для російських літаків, у чорні списки включили найбільші авіакомпанії та їхніх керівників. У березні виробники Boeing та Airbus припинили постачання запчастин, техобслуговування та підтримку російських авіаліній.

Після цього авіакомпанії почали розбирати частину літаків на запчастини, щоб обслуговувати іншу частину парку.

У жовтні генеральний директор Airbus Гійом Форі висловив занепокоєння щодо якості техобслуговування літаків в Росії. Санкції не дозволяють російським авіакомпаніям підтримувати обслуговування літаків на необхідному рівні, вважає він. У середині вересня Міжнародна організація цивільної авіації (ICAO) також вказала на небезпечність польотів у Росії.

Поділитись