США покарають Туреччину за російські зенітно-ракетні системи С-400

США покарають Туреччину за російські зенітно-ракетні системи С-400

Обидві палати конгресу США прийняли законопроект про асигнування на оборонні цілі, складовою частиною якого є положення «санкційного» закону CAATSA.

Згідно з цим документом, який йде на підпис президенту, Вашингтон, зокрема, повинен покарати владу Туреччини за покупку російських зенітно-ракетних комплексів – восени турецькі ЗС вже провели їх випробування. Раніше від обмежувальних заходів Анкару оберігав Дональд Трамп. Однак на цей раз в адміністрації глави держави, який поступився на виборах демократу Джо Байдену, можливо, не будуть йти проти законодавців.

Сполучені Штати знаходяться буквально в одному кроці від введення санкцій проти Туреччини. Приводом для обмежень, які повинні бути активовані в рамках закону CAATSA, стало придбання Анкарою російських зенітно-ракетних систем С-400.

До останнього часу від спроб американських законодавців покарати режим президента Тайіпа Реджепа Ердогана за придбання російських озброєнь свого турецького колегу надійно оберігав Дональд Трамп. Однак на цей раз в Білому домі можуть і не загальмувати прийняття пакету заходів санкцій проти Туреччини, включеного в законопроект про бюджет Пентагону. Проект головного фінансового документа міноборони на минулому тижні підтримали в конгресі: його схвалили і палата представників, і сенат.

Обмежувальні заходи проти Туреччини, які передбачає CAATSA (закон «Про протидію ворогам Америки за допомогою санкцій»), повинні бути введені протягом 30 днів після підписання законопроекту про бюджет Пентагону. Санкції можуть торкнутися турецькі державні структури і чиновників, які безпосередньо брали участь в угоді з придбання російських комплексів.

CAATSA передбачає 12 різних варіантів застосування санкцій, п’ятьма з яких президент США згідно із законом зобов’язаний скористатися. У цьому переліку, зокрема, містяться такі заходи, як обмеження на експорт американських товарів і послуг, заборону на кредитування в американських фінансових інститутів, обмеження на інвестиції в американський держборг, адресні санкції проти конкретних чиновників і компаній або державних структур, візові обмеження. За інформацією Reuters, санкції можуть бути спрямовані, зокрема, проти турецького Управління оборонної промисловості при адміністрації президента і глави цієї структури Ісмаїла Демір.

В теорії президент Трамп може скористатися правом вето, однак таким чином іде главі держави, якому в Білому домі залишилося провести трохи більше місяця, доведеться поставити під удар фінансування міноборони. Поки на ці заходи в Білому домі, судячи з усього, не наважилися.

Представники адміністрації США навіть чесно повідомили турецьких дипломатів про те, що президент і його оточення не будуть намагатися перешкодити діям конгресу по введенню санкцій. Про це повідомила The New York Times з посиланням на джерела, зазначаючи, що таку позицію американська адміністрація зайняла вперше – і вже після того, як Туреччина восени цього року провела випробування російських ЗРК.

Як писав Reuters, повідомив про введення санкцій проти Анкари ще до прийняття оборонного бюджету, рішення про обмежувальні заходи щодо Туреччини в кінцевому підсумку торкнеться не тільки республіку. Це буде «сигнал тим партнерам США по всьому світу, які можуть задуматися про придбання російського озброєння і яких неодноразово попереджали про американські санкції», відзначало агентство.

Поділитись