Увечері 27 січня на одній із дільниць кордону Киргизстану та Таджикистану відбулися перестрілки між військовослужбовцями двох держав.
Взаємні звинувачення.
За інформацією прикордонної служби Киргизстану, конфлікт почали сусіди, які в односторонньому порядку перекрили ділянку дороги Баткен – Ісфана біля Терт-Кече Баткенського району. Інцидент спочатку вдалося залагодити, проте згодом він спалахнув із новою силою.
Киргизьке МОЗ повідомило, що під час перестрілки постраждали четверо військовослужбовців країни, у всіх “осколкові поранення”.
Як запевнили в Бішкеку, ситуація погіршилася у зв’язку з “застосуванням таджицької сторони зброї” проти киргизьких прикордонників. Прикордонна служба також стверджує, що таджицькі військовослужбовці застосовують міномети та гранатомети, а також стягують у зону конфлікту важку техніку та особовий склад.
У Киргизстану заявили, що Душанбе ігнорує вимоги про припинення вогню та веде прицільний вогонь з ЛЕП та прикордонних застав. За даними прикордонної служби, бойові зіткнення між військовослужбовцями продовжуються “в місцевостях Кочо-Бою та Дахма”.
Влада Киргизстану розпочала евакуацію жителів сіл, розташованих у районі прикордонного конфлікту. Як повідомили в адміністрації Баткенської області, насамперед у безпечні місця вивозяться жінки, діти та старі люди.
Держкомітет нацбезпеки (ДКНБ) Таджикистану у свою чергу повідомив про жертви серед мирних жителів та прикордонників республіки. За даними ДКНБ, з боку Киргизстану ведеться інтенсивний вогонь у напрямку Таджикистану, зокрема з мінометів. Також у Душанбе заявили, що Бішкек задіяв безпілотників, порушивши повітряні кордони країни.
Медіагрупа ASIA-Plus повідомила, що 11 громадян Таджикистану поранено, один загинув. Серед них троє цивільних осіб та вісім військовослужбовців. Дев’ятьох постраждалих госпіталізовано з вогнепальними пораненнями, двоє – із забоями.
За даними агентства “Ховар” із посиланням на ДКНБ, загинули двоє громадян Таджикистану ще 10 отримали поранення.
Співробітники Прикордонної служби Таджикистану на місці інциденту переведені на посилене несення служби.
Спроби врегулювання
За даними прикордонної служби Киргизстану, з ініціативи таджицької сторони відбулася телефонна розмова між директором прикордонної служби Киргизстану Уларбеком Шаршеєвим та командувачем прикордонних військ Таджикистану Раджабалі Рахмоналі.
Відомство також повідомило, що в період припинення вогню планувалася зустріч повноважного представника президента Киргизької Республіки в Баткенській області Абдікаріма Алімбаєва з губернатором Согдійської області Таджикистану, а також прикордонних представників сторін. Однак, за інформацією прикордонної служби, ці переговори не відбулися через обстріли позицій киргизьких військовослужбовців.
У Душанбе при цьому повідомили, що Киргизія відкрила вогонь мирним громадянам Таджикистану після того, як її представник не прийшов на переговори щодо врегулювання.
Генеральний секретар ОДКБ Станіслав Зась провів телефонну розмову з секретарями Рад безпеки Таджикистану та Киргизстану Насрулло Махмудзодою Маратом Іманкуловим. Він закликав до негайного припинення вогню.
Згідно з останніми даними, Киргизія та Таджикистан домовилися про припинення вогню та відведення сил від кордону.
Представники компетентних органів Таджикистану та Киргизстану вивчають причини конфлікту, що стався на кордоні двох республік.
Конфлікти на кордоні.
Протяжність кордону Таджикистану та Киргизстану становить близько 950 км, після розпаду Радянського Союзу у ньому залишилися десятки спірних ділянок. Переговорний процес з демаркації та делімітації активізувався у 2002 році, і відтоді відбулося майже дві сотні засідань комісій та робочих груп. Нині у процесі делімітації та демаркації кордону описано вже близько 550 км лінії проходження рубежу. Проте досі на кордоні двох країн іноді виникають конфлікти між місцевими жителями, які часто супроводжуються перестрілками.
Починаючи з 2014 року, на киргизько-таджицькому кордоні сталося 11 серйозних зіткнень. При цьому п’ять прикордонних інцидентів припало на 2014 рік. У 2016-2018 роках настав період відносного затишшя. Незважаючи на конфлікти, сторони утримувалися від застосування вогнепальної зброї. Серйозні зіткнення відновилися у 2019 році.