МЗС РФ: «застосування ядерної зброї можливе лише у порядку відповіді на напад»

МЗС РФ: «застосування ядерної зброї можливе лише у порядку відповіді на напад»

Росія може застосувати ядерну зброю лише у відповідь на напад — «для самооборони у надзвичайних обставинах».

Про це в інтерв’ю заявив заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков. Дипломат письмово відповів на запитання про те, як Москва бачить діалог із США щодо роззброєння, що думає про загрозу ядерної війни та як оцінює перспективи нового обміну ув’язненими з Вашингтоном.

— 1 серпня президент США Джо Байден заявив, що його адміністрація готова оперативно провести переговори щодо нової системи контролю над озброєннями на заміну СНО-3, а Росія має продемонструвати готовність до такої роботи. Чи готова Москва знову обговорювати із Вашингтоном цю тему?

— Ми неодноразово підтверджували, що принципово відкриті для серйозної, прагматичної та орієнтованої на результат взаємодії, спрямованої на зниження напруженості та ризиків, запобігання небезпечній ескалації та гонці озброєнь, а також зміцненню стратегічної стабільності, у тому числі шляхом контролю над озброєннями. Також добре пам’ятаємо, що Договір про СНО не є безстроковим і в ідеалі має бути замінений на нову домовленість чи домовленості.

При цьому ще доведеться переконатися, чи змінять США свій свідомо деструктивний курс і чи будуть вони готові вести діалог на основі рівноправності та враховувати наші інтереси та стурбованості у сфері безпеки, спільно працюючи над створенням основ нової, більш справедливої ​​та стабільної архітектури міжнародної безпеки.

— США не перший рік наполягають на підключенні Китаю до переговорів щодо проблематики контролю над озброєннями. Росія закликає до участі Великобританію та Францію. Враховуючи, що Москва та Вашингтон не можуть налагодити двосторонній діалог, наскільки реалістичним є цей п’ятисторонній формат? Які плани щодо взаємодії з тими країнами, які не входять до офіційного клубу ядерних держав, проте мають таку зброю?

— Ми переконані в контрпродуктивності спроб примушувати будь-кого до діалогу, оскільки така взаємодія, чи то у двосторонньому чи багатосторонньому форматі, має на увазі спільну зацікавлену роботу, націлену на пошук взаємоприйнятних результатів. Як ілюстрація вважаю доречним нагадати про спроби адміністрації Дональда Трампа змусити до діалогу з контролю над озброєннями китайську сторону. Виглядало це зовсім недипломатично і в деяких проявах курйозно. Як і слід було очікувати, Китай не піддався на такий тиск.

Ми такі методи не прийнятні. Виступаємо за те, щоб будь-яка майбутня взаємодія між ядерними державами велася на основі консенсусу та з урахуванням інтересів усіх залучених сторін. Цей підхід застосовується до будь-якого формату — як за потенційних контактів між визнаними в контексті ДНЯЗ (Договір про нерозповсюдження ядерної зброї) ядерними державами, так і з підключенням інших держав, які мають військові ядерні потенціали. Наш пріоритет залишається незмінним — підключення до цього процесу Великобританії та Франції як військових союзників США у рамках «ядерного альянсу». При цьому слід брати до уваги, що на відміну від діалогу щодо стратегічної стабільності, можливості для подальшого просування шляхом скорочень ядерних озброєнь тільки на двосторонній російсько-американській основі практично вичерпані.

— НАТО відмовляється вступати в конфлікт на стороні Києва, оскільки пряме зіткнення альянсу та Москви може призвести до ядерної війни. Як ви оцінюєте ймовірність такого зіткнення?

— Ми неодноразово висловлювалися з цієї теми, зокрема на рівні міністра закордонних справ. Як зазначав Сергій Лавров, у сучасних турбулентних умовах ядерні ризики дуже суттєві, їх не можна недооцінювати. Однак і штучно «роздмухувати» їх не слід.

— В «Основах державної політики РФ у галузі ядерного стримування» зафіксовано, що приводом для застосування ядерної зброї може бути «агресія проти Російської Федерації із застосуванням звичайної зброї». За яких умов Росія готова вдатися до застосування ядерної зброї?

— Ви цілком справедливо зробили відсилання до «Основ державної політики Російської Федерації у сфері ядерного стримування». Доктринальні установки, що містяться в цьому документі, гранично зрозумілі: Росія гіпотетично допускає ядерне реагування виключно у відповідь на агресію із застосуванням зброї масового ураження проти нас чи наших союзників або агресію з використанням звичайних озброєнь, коли під загрозу поставлено саме існування держави. Ключове слово в обох сценаріях – «агресія». Іншими словами, застосування Росією ядерної зброї можливе лише у порядку відповіді на напад — для самооборони у надзвичайних обставинах. Жодних домислів чи фантазій тут місця немає.

Поділитись