Молдовські фермери, які влаштували акцію протесту на тракторах біля будівлі республіканського парламенту в Кишиневі, зажадали від уряду за добу визначити конкретні рішення проблеми з виплатою додаткових компенсацій для відшкодування збитків від посухи 2020 року.
Як пише “Інтерфакс”, маніфестанти, які почали акції протесту ще минулого тижня, вимагають змін у концепції податково-бюджетної політики і законі про бюджет на 2021 рік. Вони також вимагають збільшення субсидій і компенсацій за втрати від сильної посухи.
Один з лідерів акції протесту Сергій Cтефанко пояснив, що парламент повинен уточнити, скільки коштів буде виділено на допомогу постраждалим від посухи сільгоспвиробникам, а також вказати точні джерела фінансування.
“Ми провели сьогодні нові переговори з представниками парламентських фракцій. Соціалісти обіцяють нам, що буде виділено 900 млн леїв (близько 45 млн євро), які повинні вивільнитися за рахунок скасування закону про компенсації вкраденого мільярда. Але цей закон напередодні був прийнятий з порушеннями процедур, без укладення уряду. Затверджений закон про бюджет не передбачає такої міри, а тому ніякі гроші не “вивільняються” і на допомогу аграріям не направляються. Якщо ця сума реально буде виділена за рахунок боргу перед Нацбанком, то це призведе до підриву банківської системи”, – заявив Стефанко.
Він підкреслив, що закон про бюджет був прийнятий в двох читаннях, хоча в попередні роки приймався в трьох читаннях. Маніфестанти зажадали скликання Постійного бюро парламенту, яке повинне приймати рішення про третьому читанні, а в самому законі повинні бути передбачені суми компенсації і джерела фінансування. “Сьогодні ми з’ясували, що резерви є, потрібна тільки політична воля”, – підкреслив лідер протестуючих.
Він заявив, що якщо Партія соціалістів не дасть конкретний і аргументовану відповідь протестувальникам, то вони вдадуться до “більш серйозних заходів”. Термін ультиматуму закінчується в п’ятницю.
Напередодні пізно вночі депутати парламентської більшості від партії соціалістів і фракції партії “Шор” зібралися на засідання потай від опозиції і протестуючих. Вони в терміновому порядку затвердили пакет законів про бюджет, щоб не дати можливості протестувальникам перешкодити прийняттю законів в четвер. Була врахована лише мала частина вимог протестувальників щодо законів про бюджет. Зокрема, парламент не став включати в концепцію бюджетно-податкової політики підвищення ПДВ для продукції сільського господарства з 8 до 12%. Фермери вимагають відставки уряду, розпуску парламенту і дострокових виборів.
Підігнані до будівлі трактори перекрили одну зі смуг бульвару Штефана чел Маре, обмеживши рух по центральній вулиці Кишинева. Центральний вхід до парламенту перекритий двома спецавтомобілями департаменту карабінерів МВС. Не менш ста поліцейських в захисному спорядженні блокують підходи до парламенту, поліцейські також розташувалися безпосередньо серед маніфестантів.