Канцлер Німеччини Ангела Меркель, по всій видимості, відправиться в четвер у свою останню важливу зовнішньополітичну поїздку на посаді глави уряду ФРН – вона відвідає Вашингтон, де проведе переговори з президентом США Джо Байденом.
Візит покликаний надати нового імпульсу розвитку німецько-американських відносин, які були серйозно підірвані при Дональда Трампа, і залагодити розбіжності з низки питань, зокрема за проектом «Північний потік – 2».
У програмі Меркель переговори з віце-президентом США Камалія Харріс в форматі робочого сніданку, зустріч з представниками ділових кіл ФРН. Крім того, канцлер отримає ступінь почесного доктора Університету Джонса Хопкінса. Після переговорів з Байденом і спільній прес-конференції лідерів двох країн у Вашингтоні американська сторона організовує робочу вечерю. Меркель на ньому буде супроводжувати її чоловік Йоахім Зауер.
Байден неодноразово підкреслював важливість відносин США і Німеччини. До Меркель в червні-липні Сполучені Штати відвідали відразу кілька німецьких міністрів: в кінці червня – глави Мінекономіки Петер Альтмайер і Міноборони Аннегрет Крамп-Карренбауер, на поточному тижні – міністр закордонних справ Хайко Маас.
Візит Меркель покликаний засвідчити гармонію в трансатлантичних відносинах. Однак з деяких питань позиції Берліна і Вашингтона серйозно розходяться. Одним з основних каменів спотикання залишається «Північний потік – 2». США відкрито виступають проти будівництва трубопроводу і докладають активних зусиль, націлені на блокування цього проекту в першу чергу з метою нанесення удару по інтересам Москви і надання підтримки Україні як країні, через яку транзитом в Європу слід російський природний газ. Багато експертів вказують, що США намагаються продавити таким чином поставки на європейський ринок свого зрідженого природного газу, який значно дорожче російського трубопровідного.
Прийняте в США в минулі кілька років законодавство передбачає серед іншого можливість застосування односторонніх обмежувальних заходів щодо фірм, що беруть участь в реалізації «Північного потоку – 2». Проте адміністрація Байдена постаралася не посилювати конфлікт навколо проекту: держсекретар США Ентоні Блінкен 19 травня, підтвердив, що Вашингтон відмовився від рестрикцій щодо Nord Stream 2 AG і її виконавчого директора Маттіаса Варніга. За словами шефа американської дипломатії, це рішення відповідає національним інтересам США.
У самому початку червня високопоставлена переговорна група з ФРН вирушила в США, щоб обговорити реалізацію проекту і усунути розбіжності. Її очолив зовнішньополітичний радник канцлера Ян Хеккер. У вівторок Маас заявив, що обидві сторони досягли прогресу на переговорах. Німецька сторона сподівається домогтися взаємоприйнятних результатів до серпня поточного року. У Берліні розраховують на те, що візит Меркель до Вашингтона дозволить в значній мірі зблизити позиції.
Як зазначив в інтерв’ю медіакомпанії «Дойче велле» експерт берлінського Фонду науки і політики з трансатлантичних відносин Маркус Кайм, поїздка канцлера швидше за все «носить характер прощального візиту». «До закінчення терміну повноважень Меркель залишаються лічені місяці», – нагадав він. 26 вересня в Німеччині відбудуться парламентські вибори, за підсумками яких буде сформовано новий уряд ФРН. Меркель свою кандидатуру висувати не стала і заявила про намір після них піти з політики.
На думку експерта, американці «з деякою тривогою дивляться на вакуум, який вона залишить після себе». Кайм вважає, що глобальних заяв під час візиту чекати навряд чи варто. Проте не виключено, що Меркель і Байден зможуть домовитися про скасування заборони на в’їзд в США для жителів Шенгенської зони, від якого страждають в тому числі багато фірм, вважає Кайм.
Як очікується, канцлер і президент обговорять і співробітництво в рамках НАТО. Раніше влада Німеччини заявляли про прихильність меті підвищення витрат на оборону в розмірі 2% від національного ВВП. США також очікують, що ФРН візьме на себе більше відповідальності при проведенні військових операцій альянсу за кордоном.