Курс на втягування України в НАТО та поява ракет біля кордонів Росії провокує серйозні військові ризики.
Про це 24 грудня заявив глава МЗС Росії Сергій Лавров інтерв’ю боснійсько-герцеговинській газеті «Ослободженьє», опублікованому 24 грудня на сторінці видання у Facebook.
За словами російського міністра, йдеться про масштабний конфлікт у Європі.
“Курс на втягування Києва в НАТО з перспективою появи біля наших кордонів ударних ракетних комплексів створює неприйнятні загрози безпеці Росії, провокуючи серйозні військові ризики для всіх залучених сторін, аж до масштабного конфлікту в Європі”, – зазначив глава російської дипломатії.
Як додав Лавров, Москва вважає за необхідне знизити градус конфронтації, спричиненої «опікою» США своїх українських протеже. Також він наголосив на нездоровій обстановці у відносинах з Вашингтоном.
«Накопичилося чимало «подразників». Американці проводять відверто недружню лінію: вводять санкції, висувають на нашу адресу бездоказові звинувачення, роблять інші ворожі кроки», — наголосив глава МЗС. Це створює токсичну атмосферу, що перешкоджає налагодженню професійного спілкування.
23 грудня на великій прес-конференції президент Росії Володимир Путін заявив, що не Москва ставить ракети біля кордонів США. Він нагадав, що вже пройшли п’ять хвиль розширення НАТО.
«І тепер у Румунії та Польщі з’являються відповідні системи. І тепер кажуть: І Україна буде в НАТО. Або на двосторонній основі там будуть бази та озброєння. Ви повинні дати гарантії, і негайно зараз. А не забивати балачками баки десятиліттями», — наголосив російський лідер, відповідаючи на запитання британської журналістки.
21 грудня Путін заявив, що розміщення елементів протиракетної оборони (ПРО) США поблизу російських кордонів викликає занепокоєння. Якщо ця інфраструктура з’явиться в Україні, підлітковий час ракет до Москви скоротиться до 7-10 хвилин, додав він.
У той же день Лавров зазначив, що подальший поступ НАТО до російських кордонів буде розцінений як перетин «червоної лінії». Глава російського МЗС наголосив, що Росія щиро хоче не допустити негативного розвитку подій за тими сценаріями, які малює низку стратегів альянсу.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що НАТО ніколи не заперечувала можливості розширення. Навіть в установчому договорі НАТО йдеться про те, що кожна європейська держава може стати членом альянсу, наголосив він. За його словами, не Росії вирішувати вступить Україна до НАТО чи ні.