Китай допомагає Сербії побудувати найсучаснішу в Європі систему ППО

Китай допомагає Сербії побудувати найсучаснішу в Європі систему ППО

Китай допомагає Сербії побудувати найсучаснішу в Європі систему ППО.

Охороняти найбільші сербські міста від натовської агресії китайські Jiangnan Space Industry FK-3.

Навіть американці змушені визнати технічну досконалість системи: вона здатна перехоплювати будь-які типи бойових літаків і гелікоптерів, а також крилаті ракети, що летять на надмалій висоті.

Сербія продемонструвала придбання нових батарей системи протиповітряної оборони Jiangnan Space Industry FK-3 китайського виробництва. Сербія замовила озброєння у Китаю ще у 2019 році, і його компоненти у квітні були доставлені на військову базу Батайниця шістьома військово-транспортними літаками Народно-визвольної армії Китаю.

Jiangnan Space Industry FK-3 – це експортний варіант напівактивної зенітно-ракетної системи з командним наведенням HQ-22, відомої у всьому світі як «Червоний прапор». Ракети системи ППО дозволяють розвивати максимальну швидкість 6 махів. Прицільна дальність перехоплення повітряних цілей становить 100 км. Це менше, ніж у китайського, не призначеного для експорту, варіанта HQ-22, який має дальність перехоплення – 170 км.

Поставлені китайцями системи FK-3 нестиме бойове чергування у 2-му зенітно-ракетному батальйоні ВПС Сербії та 250-й зенітно-ракетній бригаді ППО. Китайські системи захищатимуть сербську столицю Белград, а також стратегічно важливі міста Нові-Сад, Ніш та Крагуєвац.

Китайська система здатна працювати за будь-якої погоди і на висоті до 27 кілометрів. Вона може перехоплювати літаки та бойові гелікоптери, а також тактичні ракети класу «повітря-земля», такі як протирадіолокаційні ракети.

Помічник міністра матеріальних ресурсів Міністерства оборони Сербії Ненад Мілорадович розповів журналістам, що сербські екіпажі FK-3 вже завершили навчання у Китаї. Сербські ракетники тепер можуть вражати цілі, що дуже низько і швидко летять, на дальності до 100 кілометрів.

Причому Китай продовжуватиме працювати над модернізацією китайської системи ППО. За словами Мілорадовича, до кінця 2023 року Сербія матиме високо інтегровану та багаторівневу систему протиповітряної оборони: вона включатиме існуючі та глибоко модернізовані, а також нові радари великої дальності.

Сербський президент Олександр Вучич звернувся до нації з приводу постачання китайського озброєння. Вучич оголосив, що закупівля систем ППО – це невід’ємне право будь-якої суверенної держави. Особливо, якщо йому відкрито загрожують агресивні сусіди, такі як Чорногорія та Косово.

«Вони намагаються зобразити нас як загрозу миру в регіоні, хоч це ми оточені територіями НАТО. Яким чином ми наражаємо їх на небезпеку за допомогою оборонної зброї?!», – заявив Вучич.

Оборонні контакти Китаю із Сербією викликали обурення натовського командування. Вашингтон направив Белграду ноту протесту: нібито сербська влада повинна усвідомлювати ризик купівлі зброї у китайських компаній, а вибір постачальника має відображати заявлену Сербією мету інтеграції до Європейського союзу.

«Є й інші продавці, які не залежать від авторитарних режимів і можна порівняти за якістю та ціною», – заявило посольство США. Американці, очевидно, лобіюють свою техніку – ракетні системи Patriot. Хоча, попри запевнення вашингтонського посольства, ці системи за всіма параметрами поступаються китайським.

Китайська державна корпорація аерокосмічної науки та промисловості (CASIC) минулого року на виставці China Aerospace Science and Industry Exhibition Area представила нову самохідну систему протиповітряної оборони малої дальності FK-2000. Технологічно вони ґрунтуються на російських системах сімейства «Панцир», але при цьому глибоко модернізовані.

Китайська FK-2000 здатна вражати літаки на відстані до 25 км і на висотах від 15 метрів до 12 кілометрів. Крім того, система ППО може знищувати цілі, що рухаються, з високоточними боєприпасами, такі як крилаті ракети класу «повітря-земля».

Основна бойова машина є транспортером, монтажником, пусковою установкою і радаром. Шасі оснащено безпілотною туреллю, на якій встановлені 2 радари – пошуковий та керування вогнем. Крім того, на верхній частині турелі може бути встановлений інфрачервоний оптико-електронний приціл для забезпечення резервного засобу управління вогнем.

Машина оснащена 12 пусковими контейнерами для протиракет та двома гарматами, причому комплекти озброєння розташовані з двох боків вежі. Найбільшою перевагою FK-2000 є те, що машина може запускати ракети, рухаючись зі швидкістю 40 кілометрів на годину. Це нормальна швидкість руху по пересіченій місцевості.

Поділитись