Київ визнав звіт по збитому Boeing 737 “збіркою маніпуляцій”

Київ визнав звіт по збитому Boeing 737 “збіркою маніпуляцій”

Київ назвав доповідь Ірану про причини катастрофи Boeing 737 біля Тегерана цинічною спробою приховати справжні причини авіакатастрофи.

Глава МЗС України Дмитро Кулеба пообіцяв, що Київ не дозволить уникнути відповідальності за цей злочин. ООН також заявила, що пояснення іранського уряду містять невідповідності.

Глава МЗС України Дмитро Кулеба розкритикував підсумковий звіт Управління цивільної авіації Ірану про причини катастрофи українського пасажирського літака Boeing 737 в січні 2020 року, в результаті якого загинули всі 176 чоловік, що знаходилися на борту.

Кулеба заявив, що розслідування Ірану не відповідає міжнародній практиці вивчення таких справ, ігнорує докази, представлені Україною, і робить суб’єктивні висновки.

«Те, що ми бачили сьогодні в опублікованій доповіді, є нічим іншим, як цинічною спробою приховати справжні причини авіакатастрофи», – заявив в Facebook український дипломат. Він пообіцяв, що Київ буде відстоювати свою точку зору з приводу даного ПП, повідомляє Reuters.

«Ми не дозволимо Ірану приховувати правду, ми не дозволимо уникнути відповідальності за цей злочин. Справедливість восторжествує, скільки б сил і часу нам на це не було потрібно», – попередив глава українського зовнішньополітичного відомства.

Катастрофа сталася 8 січня 2020 року. Авіалайнер Boeing 737-800 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» (МАУ) виконував міжнародний рейс PS752 з Тегерана до Києва, але приблизно через 3 хвилини після зльоту був збитий двома ракетами «земля-повітря», випущеними з баз Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) .

Дві ракети з проміжком в 20 секунд були запущені комплексом Тор-М1 російського виробництва, розташованим в селі Бідганех на захід від Тегерана. Літак впав на землю в 15 кілометрах від аеропорту вильоту. На борту знаходилися 176 чоловік – 167 пасажирів і 9 членів екіпажу, всі вони загинули.

Спочатку цивільна влада Ірану заявляли, що авіалайнер зазнав катастрофи через технічні причини, заперечуючи, що літак міг бути збитий. У той же час ряд лідерів західних країн, посилаючись на дані розвідки, стверджували, що борт був збитий ПВО Ірану.

Через три дні після катастрофи іранська влада визнали, що рейс 752 був атакований силами ППО країни через «людської помилки» в обстановці підвищеної бойової готовності збройних сил, введеної в зв’язку з можливим військовим відповіддю США на ракетний удар Ірану по американських військових об’єктів в Іраку.

Катастрофа рейсу 752 стала найбільшою за кількістю загиблих за всю історію української авіації. Також вона увійшла в число 50 найбільших катастроф в історії авіації.

В результаті Тегеран заявив, що НП сталася через помилку військового, викликаної некоректною роботою радара, і відсутність зв’язку між оператором ППО і його командуванням.

«Після тактичного переміщення відповідний підрозділ ППО не змогло скорегувати роботу системи через людську помилку, в результаті чого оператор спостерігав за ціллю, що летить на захід від IKA (аеропорту), як за ціллю, що наближається до Тегерану з південного заходу на відносно малій висоті», – йдеться в заключному звіті.

«Не отримавши схвалення або відповіді з командного центру, оператор прийняв рішення ідентифікувати ціль як ворожу, і випустив ракети по літаку всупереч встановленій процедурі [при таких випадках]», – вказується в повідомленні.
Минулого місяця ООН також заявила, що пояснення іранського уряду містять невідповідності. Окремо українська Генпрокуратура почала власне розслідування можливого умисного удару по літаку.

Канада ініціювала створення міжнародної координаційної групи для родичів жертв катастрофи, яку очолив міністр закордонних справ країни Франсуа-Філіп Шампань. До групи також увійшли представники України, Афганістану, Швеції і Великобританії. На початку березня нинішнього року Канада повідомила, що скоро оприлюднить результати своїх розслідувань.

Уряд Тегерана виділив $ 150 тис. lоларів на відшкодування збитку сім’ям жертв аварії та заявило, що кілька осіб постали перед судом у зв’язку з катастрофою.

Україна відповіла, що компенсація повинна бути визначена шляхом переговорів з урахуванням міжнародної практики після встановлення причин трагедії та притягнення винних до відповідальності.

Хабіб Хагджу, канадець іранського походження, що втратив в авіакатастрофі дочка і внучку, сказав, що в звіті Тегерана не було дано відповіді на ключові питання потерпілих, і не було сказано нічого нового.

Поділитись