У Великій Британії вперше в історії виник відкритий конфлікт між представником монархії та урядом Її Величності.
Тертя виникли через те, що молодший син спадкового принца Чарльза і загиблої в 1997 році принцеси Діани (і онук королеви Єлизавети II), принц Гаррі, опинився в положенні де-факто вигнанця після того, як уряд Сполученого Королівства вирішив позбавити його оплати охорони під час перебування в країні. Особливу проблему для члена родини Віндзорів створює те, що принцу заборонено оплачувати поліцейський ескорт навіть із власних коштів. Зараз герцог Сассекський змушений подати до суду на уряд, вимагаючи переглянути це рішення, оскільки жити зовсім без охорони він не може, незважаючи на те, що сам же добровільно раніше відмовився від королівських привілеїв.
Судовий позов, який надійде до лондонського суду, є явним показником того, що життя як приватних громадян, про що Гаррі та його дружина Меган Маркл оголосили рівно два роки тому.
Одним із очікуваних наслідків рішення «зректися зв’язків з престолом» для герцога та герцогині Сассекських стала втрата права на оплату своїх витрат з податків з підданих Корони. З цих податків сплачуються зокрема витрати на особисту безпеку членів монаршого будинку Віндзор.
Гаррі та Меган після цього опинилися в юридичній «мертвій зоні», оскільки їхня готовність оплачувати собі охорону з власної кишені також не знайшла схвалення у британському Home Office (МBС). Рішення судитися з урядом у принца остаточно визріло у вересні 2021 року, і з того часу його юристи готували сьогоднішній позов.
У заяві, яку юристи принца випустили напередодні, спеціально наголошується, що незважаючи на так званий Megxit — ухвалене в січні 2020 року рішення піти на вільні хліби, їхній довіритель залишається гідним королівських привілеїв, включаючи права на особисту охорону.
Ризики безпеки принц Гаррі успадкував від народження і довічно як шостий у черзі на трон. Він відслужив в Афганістані, а його сім’я є об’єктом постійних загроз з боку неонацистів та екстремістів. Хоча його роль інституті монархії змінилася, його статус як члена королівської сім’ї залишився незмінним. І тому всі ці загрози для нього та його сім’ї нікуди не зникли, – йдеться у заяві.
Адвокати принца Гаррі наголошують, що поки це питання не буде вирішено, їхній клієнт не зможе з’являтися на Британських островах.
З боку британського уряду відразу ж була відповідь, сенс якої полягає в тому, що розкривати деталі спірного питання там не збираються.
Британська система забезпечення безпеки ретельно вивірена та пропорційна. Нашою довготривалою політикою є не розкривати її подробиць, щоб не наражати на небезпеку зацікавлених осіб і цілісність самої системи, — йдеться в коментарі.
Принц з дружиною відразу після від’їзду з Великобританії спочатку в Канаду, а потім на батьківщину Меган, США, найняли команду охоронців, оплачуючи її роботу з власних коштів. У Північній Америці це ні в кого не викликало жодних заперечень. Однак, зважаючи на те, що робота цієї команди пов’язана з носінням зброї, доступом до секретної інформації та іншими чутливими питаннями, МВС Великобританії чинило опір тому, щоб американські охоронці супроводжували Гаррі та Меган під час їх візитів до Альбіону.
Такі візити, пояснюють представники сім’ї, ті мають намір здійснювати регулярно, щоб діти Гаррі та Меган (яких зараз двоє, Арчі та Лілібет) не втрачали емоційного зв’язку з «історичною батьківщиною» і могли бачитися зі своїми родичами по батьківській лінії.
При цьому з боку Меган особливого прагнення відвідувати батьківщину чоловіка не виявляла, а зважаючи на оголошене рішення, рухатися починаючи з нового року кожен своїм шляхом, такі візити зробляться для неї ще менш актуальними. Офіційно мотивом такого «відновлення незалежності» оголошено бажання пари оптимізувати сімейні витрати, а також прагнення Маркла вийти з політичної тіні свого чоловіка. Зокрема, Меган має намір зайнятися діяльністю з безпрограшної сьогодні на Заході тематики захисту прав сексуальних меншин.
Це ніяк не завадило Меган публічно обурюватися тим, що британська влада залишила її сім’ю без охорони під час візитів до Сполученого Королівства.
Добре, моя та мого чоловіка безпека для вас не пріоритет, я з цим змирилася. Але нам надходять погрози вбивства. Нам загрожують расисти. Я прошу дати нам відчуття безпеки і не оголошувати на весь світ, де ми перебуваємо, коли ми абсолютно беззахисні. А мені відповідають, що це неможливо, — скаржилася вона у березні 2021 року у телепрограмі Опри Вінфрі.