Туреччина має намір закупити у США винищувачі F-16 на 20 мільярдів доларів

Туреччина має намір закупити у США винищувачі F-16 на 20 мільярдів доларів

Туреччина має намір закупити у США винищувачі F-16 на суму 20 млрд доларів, але від Анкари вимагають прийняття Швеції до НАТО.

Президент США Джо Байден підтвердив інформацію про те, що президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган висловив готовність купити американські винищувачі F-16. Ця заява була зроблена під час телефонної розмови, в якій Байден привітав Ердогана з перемогою на президентських виборах, як повідомляє Reuters 30 травня.

У розмові з журналістами Байден розповів про деталі розмови:

“Я поговорив з Ердоганом. Я привітав Ердогана. Він, як і раніше, хоче вирішити питання щодо літаків F-16. Я сказав йому, що ми хочемо домовитися зі Швецією, так що давайте вирішимо це. Тому ми знову будемо на зв’язку один з одним” .

Президент США додав, що планує обговорити цю тему докладніше зі своїм турецьким колегою наступного тижня.

Туреччина планує придбати у союзника по НАТО багатоцільові винищувачі F-16 на суму 20 мільярдів доларів. Однак угода сповільнюється через заперечення американського Конгресу, незважаючи на те, що адміністрація Байдена неодноразово заявляла про свою підтримку угоди.

Раніше, на початку цього року, менший пакет зброї вартістю 259 мільйонів доларів, що включає оновлення програмного забезпечення для нинішнього парку F-16 ВПС Туреччини, був схвалений американським Конгресом через кілька днів після того, як Туреччина ратифікувала вступ Фінляндії до НАТО.

У лютому група американських сенаторів обох партій відправила листа до Білого дому, в якому говорилося, що нездатність Туреччини ратифікувати протоколи про приєднання Швеції та Фінляндії до НАТО “поставить під сумнів майбутній продаж” F-16.

Туреччина ратифікувала вступ Фінляндії до НАТО наприкінці березня, але продовжує відкладати ратифікацію заявки Швеції, стверджуючи, що Стокгольм надає політичний притулок курдським бойовикам, яких Анкара вважає “терористами”.

Приєднання Швеції до НАТО до середини липня є одним із головних пріоритетів для Вашингтона. Фінляндія та Швеція подали заявки на вступ до НАТО ще у травні 2022 року. Для прийняття нових членів у НАТО потрібне схвалення всіх 30 країн, що входять до альянсу.

Поділитись