Попри прогноз путіна про те, що ціни на нафту «злетять до небес», ринок «чорного золота» зустрічає європейське нафтове ембарго проти Росії сильним за два місяці обвалом котирувань.
На торгах у п’ятницю вартість ф’ючерсів на північноморський сорт Brent вперше з початку жовтня опустилася нижче за $90 за барель, а американська нафта WTI пробила позначку $80.
З початку тижня нафтові котирування впали більш ніж на 10%, незважаючи на те, що з 5 грудня Євросоюз відмовиться від морських поставок із Росії, а країни G7 запровадять цінову стелю. Одночасно буде заборонено страхування танкерів, які везуть нафту, яка коштує дорожче.
Путін на Східному економічному форумі в жовтні пригрозив, що Росія припинить постачання країнам, які приєднаються до механізму стелі. За оцінкою МЕА, з ринку може піти 1,4 млн. російських барелів щодня — такий обсяг нафтовики не зможуть перенаправити в Азію.
У липні Путін прогнозував нафтовий ринок долю газового, де ціни влітку підскакували на сотні відсотків. Але це не відбувається. Brent дешевшає на 3,14% і коштує $87 за барель, а WTI — на 3,1%, до $79,05. Раніше котирування опускалися до $85,81 і $77,23 мінімумів за два місяці.
Попит на нафту слабшає в Китаї, який переживає чергову хвилю пандемії з показниками захворюваності біля рекордів, зазначає Амріта Сен, головний аналітик Energy Aspects. В інших великих економіках споживання нафти поки що залишається «пристойним», наголошує вона, але й США, і Євросоюз йдуть до рецесії, що вдарить по попиту на сировину.
Російська нафта, за даними Bloomberg, продається в середньому на $25,5 дешевше за Brent, причому знижки збільшилися в останні тижні після того, як китайські та індійські НПЗ скоротили закупівлі грудневих партій, побоюючись санкцій США та ЄС.