У європейських підземних сховищах залишилося менш як чверть від закачаного влітку газу, повідомляється в офіційному Telegram-каналі “Газпрому”.
“За даними Gas Infrastructure Europe, на 25 січня обсяг активного газу в європейських підземних сховищах на 26,9 відсотка (на 14,9 мільярда кубометрів) менший за минулорічний рівень. Відібрано вже понад три чверті від обсягу газу, закачаного в літній сезон. На 25 січня відбір сягнув 75,9 відсотка, або 36,3 мільярда кубометрів газу”, — йдеться у пості.
Таким чином, заповненість сховищ знизилася загалом до 40,9 відсотка, а в Німеччині та Франції – до 39 відсотків.
З 11 січня рівень запасів у європейських ПСГ упав до багаторічних мінімумів. На 25 січня газу в них було на 2,24 мільярда кубометрів менше від попереднього мінімального показника. Заповненість українських ПСГ також знизилася до 11,8 мільярда кубів — це на 9,8 мільярда (45,4 відсотка) менше, ніж минулого року, і на 3,5 мільярда менше, ніж на дату початку накачування у квітні 2021 року.
При цьому ціни на газ у Європі б’ють рекорди. Різке зростання почалося з середини минулого року, а у грудні ф’ючерси підскочили до максимуму — понад 2100 доларів за тисячу кубів. Потім був деякий відкат, але вартість газу залишається високою — близько тисячі доларів за тисячу кубів. На думку експертів, окрім низької заповненості європейських ПСГ, на це впливає обмеження пропозиції з боку основних постачальників та високий попит на скраплений природний газ в Азії.
Влада європейських країн неодноразово звинувачувала Росію у провокуванні енергетичної кризи. Володимир Путін назвав ці заяви нісенітницею. Він нагадав, що пропонував Брюсселю залишити довгострокові контракти на постачання сировини, але Єврокомісія наполягла на ринковому ціноутворенні, що призвело до кризи.