Зосередженість європейської системи охорони здоров’я на пандемії коронавірусу загрожує країнам континенту епідемією раку, пише Lancet Oncology.
“Ми стурбовані тим, що Європа зіткнеться з епідемією раку в наступні десять років, якщо системи охорони здоров’я та досліджень раку терміново не виявляться у пріоритеті”, – сказав керівник дослідження, професор Марк Лоулер із Королівського університету Белфасту.
Швидке перепрофілювання систем охорони здоров’я та введення локдаунів спричинили негативні наслідки, які досі впливають на обстеження та лікування онкохворих, стверджують вчені.
«Щоб наголосити на масштабі проблеми, ми підрахували, що під час пандемії COVID-19 по всій Європі без діагностики залишилося близько одного мільйона випадків захворювання», — цитує видання авторів дослідження.
Крім того, зараз частіше, ніж до пандемії, онкологічні захворювання виявляють на більш пізніх стадіях, ніж раніше. Все це у перспективі погіршить якість життя пацієнтів у Європі та знизить виживання, прогнозують експерти.
У доповіді повідомляється, що за перший рік пандемії лікарі в Європі прийняли на півтора мільйона онкохворих менше, а кожен другий пацієнт залишився без своєчасного лікування – операції чи хіміотерапії.
Окрім іншого, на ситуацію з раком негативно впливають відстрочення та скасування клінічних випробувань у період пандемії, зазначили вчені.