Влада РФ готується пустити «під ніж» ще одну ключову галузь сировинної промисловості

Влада РФ готується пустити «під ніж» ще одну ключову галузь сировинної промисловості

Пожертвувавши видобуванням та експортом газу, російська влада готується пустити «під ніж» ще одну ключову галузь сировинної промисловості, яка з радянських часів постачала економіку твердою валютою для оплати імпорту від технологій до широкого вжитку.

Росія може бути змушена скоротити видобуток нафти через новий пакет санкцій, який включає стелю цін і заборону на страхування танкерних перевезень, повідомив віце-прем’єр Олександр Новак.

Позиція Росії не змінилася, підкреслив він: «Ми не плануємо постачати нафту та нафтопродукти до країн, які застосовуватимуть принцип цінової стелі».

Наслідком запровадження санкцій, за словами Новака, буде або переорієнтація поставок на ринково-орієнтованих партнерів, або скорочення видобутку.

Стеля цін на російську нафту почне діяти 5 грудня: барелі, які продаються дорожче, втратять страховки при танкерних перевезеннях, що закриє для них не тільки порти країн G7, а й турецькі протоки. І хоча теоретично збережуться можливості експорту в Азію, на практиці знайти покупців на всі обсяги Росія навряд чи зможе – це 1,5 млн. барелів сирої нафти і 1 млн. барелів нафтопродуктів на день, прогнозує Міжнародне енергетичне агентство.

За оцінкою МЕА, російській нафтовій галузі доведеться скоротити виробництво у 2023 році на 1,4 млн барелів на добу, а на піку – навесні – обвал може досягати 2 млн барелів щодня. Середньорічний видобуток у Росії, згідно з прогнозом агентства, опуститься до 9,6 млн барелів на добу – рівня кінця 2000-х.

Для нафтової галузі це може означати крах, відновитися від якого вона не зможе: так, різко зменшивши видобуток у пандемію, Росія так ніколи і не змогла повернути її на колишні рівні, нагадує головний економіст Інституту міжнародних фінансів (IIF) Робін Брукс.

На виснажених родовищах, відкритих ще за часів СРСР, свердловинний фонд не вдалося перезапустити навіть із сучасними технологіями. Тепер же, коли західні нафтосервісні компанії пішли з Росії, путін «має дізнатися, в якому безладді знаходяться його погані свердловини», зазначає Брукс.

Качати нафту, не маючи покупців, Росія також не зможе: у країні просто немає сховищ, куди її можна було б залити, зазначає він.

Обвал нафтовидобутку обіцяє проблеми бюджету, який готували явно без огляду на наслідки нових санкцій.

Поділитись