Рубль упав до нового мінімуму після ембарго ЄС

Рубль упав до нового мінімуму після ембарго ЄС

Російський валютний ринок продовжує котитися похилою вниз, тоді як сировинні доходи економіки падають через нові санкції Заходу.

На торгах напередодні долар та євро на Московській біржі оновили максимуми з квітня минулого року: курс американської валюти піднімався до 73,8775 рубля, а європейської – 79,2450 рубля.

З початку лютого рубль втратив більше трьох рублів, а його низка зниження до долара – 9 днів поспіль – стала найтривалішою за останні чотири місяці.

«Зниження російської валюти багато в чому зумовлене скороченням припливу валютної виручки до РФ через зовнішні обмеження на російський експорт», – каже начальник відділу аналізу банків та грошового ринку ІК «Велес Капітал» Юрій Кравченко.

З 5 грудня Євросоюз ввів ембарго на російську нафту та «стелю цін», після чого вартість російського сорту Urals обвалилася до мінімумів з пандемії – нижче за $50 за барель у грудні. У лютому під аналогічні заходи потрапили ще й нафтопродукти, і за період з 1 по 12 лютого їхній експорт з морських портів скоротився на 10%, за даними Reuters.

Газові доходи різко просіли разом з обсягами експорту, які за підсумками минулого року відкотилися до рівнів кінця 1980-х, а цього, за прогнозом Міжнародного енергетичного агентства, можуть стати мінімальними за 40 років.

“Це кінець енергетичних наддоходів Путіна”, – говорить головний економіст Інституту міжнародних фінансів (IIF) Робін Брукс. Вже в січні ЦБ зафіксував стиснення поточного рахунку платіжного балансу – лише 8 млрд. доларів склав чистий приплив валюти в економіку за основними операціями. Ця сума нижча не лише за рекордні цифри 2022 року, а й за середнє значення січня за останні 14 років, зазначає Брукс. Порівняно з січнем-2022 профіцит стиснувся у 2,5 рази, додає Кравченко.

Лютий може принести нові проблеми російській економіці, у якої дві третини валютних доходів забезпечені експортом вуглеводнів: перенаправити в Азію бензин і дизель, що потрапили під санкції, буде набагато складніше, оскільки попиту в потрібних обсягах просто немає, попереджає Наталія Орлова, головний економіст Альфа-банку.

Зниження експортного виторгу неминуче — падіння може становити до 50%, вважає керуючий активами Cresco Finance Степан Сумін. «Додатковий негативний вплив на рубль, мабуть, надавали і повідомлення про підготовку нового пакету європейських санкцій, у тому числі щодо чотирьох російських банків», – зазначає Кравченко. До «чорних списків» із блокуванням усіх активів та забороною на коррахунки може потрапити Альфа-банк. А крім того, ЄС також має намір розширити технологічні обмеження та заборонити постачання до Росії техніки для сільського господарства та лісозаготівель.

Протягом тижня курс долара продовжить зростання і може сягнути 75 рублів, очікує Єгор Жильников, аналітик ПСБ. Падіння експортних доходів, найімовірніше, триватиме всю першу половину року, попереджає Володимир Чернов, аналітик Freedom Finance Global.

Поділитись