Російський валютний ринок продовжує котитися похилою вниз, тоді як сировинні доходи економіки падають через нові санкції Заходу.
На торгах напередодні долар та євро на Московській біржі оновили максимуми з квітня минулого року: курс американської валюти піднімався до 73,8775 рубля, а європейської – 79,2450 рубля.
З початку лютого рубль втратив більше трьох рублів, а його низка зниження до долара – 9 днів поспіль – стала найтривалішою за останні чотири місяці.
«Зниження російської валюти багато в чому зумовлене скороченням припливу валютної виручки до РФ через зовнішні обмеження на російський експорт», – каже начальник відділу аналізу банків та грошового ринку ІК «Велес Капітал» Юрій Кравченко.
З 5 грудня Євросоюз ввів ембарго на російську нафту та «стелю цін», після чого вартість російського сорту Urals обвалилася до мінімумів з пандемії – нижче за $50 за барель у грудні. У лютому під аналогічні заходи потрапили ще й нафтопродукти, і за період з 1 по 12 лютого їхній експорт з морських портів скоротився на 10%, за даними Reuters.
Газові доходи різко просіли разом з обсягами експорту, які за підсумками минулого року відкотилися до рівнів кінця 1980-х, а цього, за прогнозом Міжнародного енергетичного агентства, можуть стати мінімальними за 40 років.
“Це кінець енергетичних наддоходів Путіна”, – говорить головний економіст Інституту міжнародних фінансів (IIF) Робін Брукс. Вже в січні ЦБ зафіксував стиснення поточного рахунку платіжного балансу – лише 8 млрд. доларів склав чистий приплив валюти в економіку за основними операціями. Ця сума нижча не лише за рекордні цифри 2022 року, а й за середнє значення січня за останні 14 років, зазначає Брукс. Порівняно з січнем-2022 профіцит стиснувся у 2,5 рази, додає Кравченко.
Лютий може принести нові проблеми російській економіці, у якої дві третини валютних доходів забезпечені експортом вуглеводнів: перенаправити в Азію бензин і дизель, що потрапили під санкції, буде набагато складніше, оскільки попиту в потрібних обсягах просто немає, попереджає Наталія Орлова, головний економіст Альфа-банку.
Зниження експортного виторгу неминуче — падіння може становити до 50%, вважає керуючий активами Cresco Finance Степан Сумін. «Додатковий негативний вплив на рубль, мабуть, надавали і повідомлення про підготовку нового пакету європейських санкцій, у тому числі щодо чотирьох російських банків», – зазначає Кравченко. До «чорних списків» із блокуванням усіх активів та забороною на коррахунки може потрапити Альфа-банк. А крім того, ЄС також має намір розширити технологічні обмеження та заборонити постачання до Росії техніки для сільського господарства та лісозаготівель.
Протягом тижня курс долара продовжить зростання і може сягнути 75 рублів, очікує Єгор Жильников, аналітик ПСБ. Падіння експортних доходів, найімовірніше, триватиме всю першу половину року, попереджає Володимир Чернов, аналітик Freedom Finance Global.