Мінфін РФ прозвітував про катастрофу нафтогазових доходів бюджету

Мінфін РФ прозвітував про катастрофу нафтогазових доходів бюджету

Газова війна з Європою і проблеми з експортом нафти, що наростають, в Азію продовжують позбавляти російський бюджет потоків сировинної ренти. У серпні надходження від нафтогазових корпорацій до федеральної скарбниці знизилися четвертий місяць поспіль і опинилися на мінімумі з червня 2021 року, звітував Мінфін напередодні. За місяць бюджет зібрав 671,9 млрд. рублів нафтогазових податків – майже на 100 млрд. рублів менше, ніж у липні, і на 23,9 млрд. рублів менше, ніж у серпні-2021.

Порівняно з максимумом, показаним у квітні, коли на тлі цін і виплати податків за минулий рік бюджет отримав 1,797 трлн рублів від нафти і газу, збори впали в 2,6 рази.

Нафтові доходи при цьому залишилися стабільними, випливає з даних Мінфіну: незважаючи на те, що Китай та Індія скоротили закупівлі російських барелів до мінімуму з першого місяця війни, збори НПДІ на нафту зросли на 40,4 млрд. рублів, а експортних мит – на 10 млрд. (у порівнянні з червнем).

Проте газова частина бюджету продовжила стрімко здуватися разом із видобутком та експортом «Газпрому», які в серпні звалилися на 34% та 59% відповідно.

За місяць бюджет отримали лише 33,7 млрд. рублів податку на видобуток газу – мінімальну суму з «чорних днів» пандемії 2020 року. Для порівняння: у квітні та травні це було 70 млрд рублів щомісяця.

Доходи від експортного мита на газ з липневих 57,3 млрд. рублів підросли до 80,6 млрд. рублів. Але порівняно з червнем (217,4 млрд рублів) їхній обвал став майже триразовим.

У серпні “Газпром” знизив потужність “Північного потоку” до 20%, а обсяги прокачування в ЄС – до мінімуму з часів Леоніда Брежнєва. Але «газова війна з Європою все дорожче коштує бюджету», зазначає Євген Суворов, економіст банку Центрокредит.

У закритій доповіді, яка була підготовлена ​​для уряду РФ, втрати скарбниці оцінюються в 400 млрд рублів щороку, пише Bloomberg з посиланням на документ.

Найближчими місяцями бюджет закриє газовий провал за рахунок колишніх доходів «Газпрому» – він перерахує їх у вигляді підвищеного НПДІ (1,2 трлн рублів), а потім дивідендів. «Але перспективи наступного року виглядають жахливо, – попереджає Суворов. – Особливо якщо повною мірою почне працювати 6-й пакет санкцій ЄС».

Поділитись