У бізнесу на РФ розпочалася криза через неплатежі і банкрутства підприємств

У бізнесу на РФ розпочалася криза через неплатежі і банкрутства підприємств

Санкції Заходу, рецесія та стиснення платоспроможного попиту спустошують рахунки російських компаній, запускаючи в країні «порочний» ланцюг невиконання фінансових зобов’язань. Нагромадивши майже 100 млрд рублів боргів із податків перед бюджетом, російський бізнес все частіше перестає розраховуватися з контрагентами, нарощуючи обсяг прострочених платежів. Нагромадивши майже 100 млрд рублів боргів із податків перед бюджетом, російський бізнес все частіше перестає розраховуватися з контрагентами, нарощуючи обсяг прострочених платежів.

Частка компаній, які оплачують рахунки з простроченням, за підсумками другого кварталу 2022 року зросла у всіх сегментах — від малого до великого, повідомляє «Інтерфакс».

Не змогли сплатити рахунки в строк майже третина малих підприємств: 18,1% допустили прострочення до 60 днів, а 13,3% — понад 60. На кінець минулого року таких було 17% та 9,5% відповідно.

Середніх компаній, які більше 2 місяців не оплачують виставлені рахунки, побільшало майже у півтора рази: зараз це 6,8%, а на кінець 2021 року було 4,7%.

У великого бізнесу ситуація трохи краща: частка юросіб із простроченням рахунків понад 60 днів зросла за півроку з 3,8% до 4,6%. Але при цьому ще 17,4% компаній не платять менше ніж два місяці, хоча на початку року таких було 15,7%.

За даними Росстату, на травень 2022 року російські організації мали 4097000000000 рублів простроченої заборгованості, з яких 442 млрд накопичили після початку війни. «Прострочення» перед постачальниками та контрагентами зросла на 286 млрд рублів за березень-травень і досягла 2,594 трлн рублів.

Борги з податків перед бюджетами всіх рівнів з початку року практично подвоїлися і досягли 83400000000 рублів. Перший пік неплатежів припав на березень, коли податкова недоїмка зросла разом з 49,3 до 69,1 млрд рублів, тобто на 40% за місяць. Квітень приніс короткострокову стабілізацію: борги з податків стали більшими лише на 2,3 млрд рублів, або 3%. Але в травні був новий сплеск: ще 12,1 млрд рублів недоотримала держава, що додало до податкових недоїмок додатково 17%.

На тлі спаду економіки, що посилюється, і нових санкційних обмежень, фінансове становище російського бізнесу погіршуватиметься, пишуть аналітики MMI. Вже в червні Росстат зафіксував різкий обвал сальдованого фінансового результату економіки (прибуток мінус збитків великих компаній) — на 31%. Накопиченим підсумком за першу половину року показник зріс на 32%, що, втім, стало результатом надприбутків сировинних весняних місяців.

При цьому якщо прибуток прибуткових компаній виріс на півроку на 46% (до 20,1 трлн. рублів), то збитки збиткових збільшилися відразу на 160% і перевищили 4 трлн.

Поділитись