Контракт на поставку Україні другої вакцини від COVID-19 зірвався

Контракт на поставку Україні другої вакцини від COVID-19 зірвався

Україна могла б мати вже два контракти по вакцині від інфекції COVID-19 і дешевше щонайменше на 1 долар за дозу, заявив генеральний директор держпідприємства “Медичні закупівлі України” Арсен Жумаділов. В середині грудня 2020 року президент України Володимир Зеленський заявив, що поставив завдання міністру охорони здоров’я Максиму Степанову отримати вакцину в січні, в крайньому випадку в лютому.


За словами Степанова, вже підписані технічні документи з COVAX на поставку 8 мільйонів доз вакцини. Пізніше міністерство охорони здоров’я України уклав контракт про постачання в максимально короткі терміни ще 1,9 мільйона доз вакцини проти коронавируса виробництва компанії Sinovac Biotech.

За його словами, станом на 18 грудня 2020 року з кількома виробниками вівся діалог з укладання договорів поставок в найкоротші терміни. Така комунікація була якісно підтримана уповноваженими представниками МОЗ, “але не міністром”. Пізніше Степанов на нараді у прем’єр-міністра “раптом повідомляє”, що країна в небезпеці через зрив переговорів з виробниками вакцин, оскільки держпідприємство вимагає банківську гарантію на передоплату.

“Прем’єр-міністр, сприйнявши інформацію як тривожний сигнал, зв’язався зі мною по телефону, повідомив, що своїми діями ми піддаємо країну небезпеки і доручив працювати з ринком виключно через мінохоронздоров’я. Степанов в цей же день підтвердив, що всі дії щодо закупівлі вакцини повинні узгоджуватися в Міністерстві охорони здоров’я”, – написав Жумаділов в Facebook.

Він додав, що то чи через нерозуміння специфіки функціонування фінансових інструментів, то чи з умислом усунути держпідприємство від прямих переговорів, міністр видав цю вимогу до постачальників “як загрозу зриву”.

“Міністр, по суті, сам визначив постачальника. За моєю інформацією, Україна могла отримати ціну мінімум на 1 долар США нижче фінальної, якби ДП вело переговори самостійно, створивши конкурентний тиск на постачальника. На сьогодні ми дійсно могли мати вже два контракти, а не один, за двома різними вакцинам”, – зазначив він.

Крім того, Жумаділов додав, що “поки для замовлення російського продукту, в сегменті якого є дешевші, більш ефективні, надійні вакцини, немає ніяких раціональних підстав”.

Раніше український прем’єр Денис Шмигаль заявляв, що Україна не може використовувати російську вакцину від коронавируса, оскільки вона не пройшла третю стадію клінічних випробувань, і зазначив, що зараз мова про закупівлю російської вакцини не йде. Глава українського МЗС Дмитро Кулеба назвав російську вакцину “Супутник V” “гібридною зброєю” Росії проти України.

Поділитись