Китайська Weichai Power Co. Ltd призупинила постачання газових двигунів для КамАЗу. Про це повідомили одразу три джерела, знайомі із ситуацією. За словами одного з них, це сталося через позицію влади КНР, яка застерегла корпорацію від роботи з підсанкційними компаніями з Росії. Двигуни Weichai встановлювали на тягачі покоління К4, що працюють на газомоторному паливі (скраплений або природний газ). Зокрема на сучасний газовий тягач 5490 на ЗПГ, виробництво якого запустили у лютому 2020 року. Також китайськими двигунами комплектували самоскиди на метані; ці двигуни йшли і на автобуси НефАЗу, що працюють на метані (підприємство входить у периметр КамАЗу).
За словами кількох джерел, КамАЗ за умов санкцій також розглядав можливість встановлення дизельних Weichai на свою вантажну техніку класичного покоління К3. Повідомлялося, що в червні компанія «Ріат» (офіційний дилер КамАЗа та виробник спецтехніки на їхньому шасі) навіть зібрала першу вантажівку КамАЗ-43118 з двигуном Weichai WP10.
Зараз із газомоторних моделей Камський завод може запропонувати замовникам лише техніку покоління К3 із застарілим газовим двигуном 820 (V8), пояснило джерело в одному із замовників КамАЗу. Ще до кінця року завод випустить останні Камази-5490 на ЗПГ (понад 100 штук), уточнили у компанії.
“У III-IV кварталі наступного року вони тільки займуться розробкою нового тягача на газі”, – розповіло джерело.
Представник КамАЗу Олег Афанасьєв підтвердив, що виробництво вантажівки 5490 на ЗПГ справді завершиться цього року — ця модель належить до покоління К4. Однак, за його словами, завод вже готовий автомобіль на заміну — це КамАЗ-54901 на ЗПГ покоління К5.
“Ми плануємо запустити його в другій половині 2023 року, якраз під заявкову кампанію держсубсидування, якщо воно, звичайно, продовжиться”, – повідомив Олег Афанасьєв.
За його словами, на цю модель ставитимуть камазівський рядний шестициліндровий двигун Р6, доопрацьований для роботи на газі. Р6 – це найсучасніший дизельний двигун у Росії.
Взаємодія із традиційними іноземними партнерами для КамАЗу ускладнилася навесні. Після початку військових дій в Україні завод потрапив під санкції ЄС, Великобританії, США, Австралії, Канади, Нової Зеландії та Швейцарії. Деякі країни запровадили рестрикції та особисто проти гендиректора підприємства Сергія Когогіна. Під санкціями перебуває і основний акціонер КамАЗу – держпоркорація “Ростех” (володіє 47,1%). З весни КамАЗ зіткнувся з дефіцитом двигунів Cummins, коробок передач ZF та паливної апаратури Bosch.
Поки що “автогігант” сконцентрувався на випуску вантажівок класичної лінійки К3, де менше імпортних комплектуючих.