Іранська сторона може задовольнити потреби європейських країн в енергетичній сфері у разі укладання Спільного всеосяжного плану дій (СВПД) щодо іранської ядерної програми, заявив під час прес-конференції в понеділок офіційний представник МЗС Ірану Насер Канаані. “У світлі української кризи та проблем з енергопостачанням Європи, якщо переговори (щодо відновлення СВПД) будуть завершені та санкції будуть зняті (з Тегерана), то Іран може стати постачальником більшої частини потреб Європи, особливо в енергоресурсах”, – наводить агентство Fars слова Канаані. Він також зазначив, що Європа надмірно потребує енергетичного потенціалу Ірану.
“Ми сподіваємося, що угода буде укладена, і Іран зможе відігравати більш ефективну роль у забезпеченні енергією країн світу та Європи”, – додав іранський дипломат.
Іран 22 серпня направив голові європейської дипломатії Жозепу Боррелю свою відповідь за запропонованим текстом проекту угоди про відновлення іранської ядерної угоди, а також висловив думку щодо “залишилися питань” на переговорах. У ЄС назвали конструктивною відповідь Ірану на пропозицію щодо ядерної угоди і заявили, що консультуються зі США щодо подальших кроків. 24 серпня іранська сторона отримала відповідь США. Розгляд коментарів американського уряду триває вже кілька днів.
У 2015 році Великобританія, Німеччина, Китай, Росія, США, Франція та Іран уклали ядерну угоду – СВПД щодо іранської ядерної програми, що передбачало зняття санкцій в обмін на обмеження ядерної програми Ірану. У травні 2018 року США при Дональді Трампі вийшли із СВПД та відновили санкції проти Тегерана. У відповідь Іран заявив про поетапне скорочення своїх зобов’язань у рамках угоди, відмовившись від обмежень у ядерних дослідженнях, центрифугах та рівні збагачення урану.
У Відні проходили переговори щодо відновлення СВПД та скасування санкцій Вашингтона проти Тегерана. У грудні 2021 року сторони досягли домовленості щодо двох проектів угоди, до яких європейська сторона включила і позиції Ірану. За словами іранського представника Багері Кяні, переговори проходили успішно, проте представник держдепу США Нед Прайс оцінив прогрес у Відні як скромний, закликавши Тегеран ставитись до питання серйозно. З поверненням сторін до своїх столиць наприкінці березня переговори було припинено. МЗС Ірану звинувачувало в цьому американську адміністрацію. Наступний раунд переговорів щодо СВПД пройшов у Досі 29-30 червня.