Гроші російського бізнесу застрягли за кордоном

Гроші російського бізнесу застрягли за кордоном

У 2024 році російський бізнес спостерігав значне зростання кількості готівки, накопиченої за кордоном. Загроза вторинних фінансових санкцій з боку США спричиняє все більші затримки в міжнародних торговельних розрахунках.

Про це пише Bloomberg з посиланням на дані Банку Росії.

Зазначається, що за перші сім місяців іноземні фінансові активи зросли майже на 45 мільярдів доларів порівняно з 21 мільярдом доларів за аналогічний період минулого року. Частина цієї суми – це інвестиції за кордон. Однак зростання в основному є накопиченням дебіторської заборгованості російських компаній через труднощі з міжнародними платежами.

Останні зусилля США, спрямовані на обмеження можливостей Кремля фінансувати війну, підвищили ризик вторинних санкцій. Це стосується навіть місцевих банків у країнах, які торгують з Росією, що призвело до більш тривалих затримок і перебоїв у платежах до і від ключових партнерів, включаючи Китай і Туреччину.

«Це нова реальність. Банки завжди мали депозити в іноземних банках і навпаки. Значною мірою це завжди була історія про взаєморозрахунки, потрібно було тримати їх один з одним. Зараз це набуло іншої, нової форми, яка віддзеркалює торговельну діяльність: Борг», – вважає економіст компанії T-Investments Софія Донець.

Затримки в розрахунках між російськими імпортерами та експортерами та їхніми іноземними контрагентами не призвели до колапсу торгівлі, але знижують ліквідність, зазначає економіст з питань Росії в Bloomberg Economics Алекс Ісаков. За його словами, російським корпораціям доводиться довше чекати на отримання грошей за свій експорт і здійснювати платежі за імпорт заздалегідь, що, по суті, є вимушеним кредитуванням: «Вимушене фінансування торгівлі означає, що тверда валюта стає дефіцитною і дорожчою», – сказав Ісаков.

За словами журналістів, російські банки стикаються з дефіцитом юанів, основної іноземної валюти для зовнішньої торгівлі країни. Це призводить до збільшення витрат, оскільки китайські партнери все більше побоюються санкцій з боку США.

За даними центрального банку РФ, іноземні активи збільшилися на $4,7 млрд минулого місяця і на $5 млрд у червні. Дані показують приріст, а не загальну суму: «Це дійсно новий фактор, і, ймовірно, значний, але це не єдина історія відтоку капіталу. Банк Росії хоче дати нам зрозуміти, що ці 45 мільярдів доларів іноземних активів не є реальним відтоком капіталу», – додала Донець.

Поділитись