Японський Кінофестиваль про біженців представляє стрічку про українських переселенців

Японський Кінофестиваль про біженців представляє стрічку про українських переселенців

У Японії до 30 листопада триває 19-й Кінофeстиваль фільмів (RFF) про біженців. Один з фільмів— робота польського режисера Мачека Гамели «Звідки куди», присвячена українським переселенцям.

Кінофестиваль про біженців ( RFF) був започаткований у 2006 році, з моменту свого початку фестиваль показав 265 фільмів з усього світу для аудиторії понад 100 000 глядачів. Історії цього року походять з Сирії, України та Афганістану,зазначив Kyodoko News.

Підбираючи фільми, Рейко Ямадзакі, старша співробітниця  із зовнішніх зв’язків з Японією УВКБ ООН, повідомила, що вони хочуть показати стійкість, мужність та надію біженців.

«Зрозуміло, що біженці виживають у дуже складних обставинах, але ми намагалися вибрати документальні фільми, які зображують  позитивні аспекти, які можуть призвести до відчуття сили та надії.Коли ми використовуємо слово «біженці», важко побачити життя та особистості цих людей. Я хочу, щоб аудиторія зрозуміла через фільми, що це люди, які мають тих самих друзів, сім’ї, рідні міста, роботу та повсякденне життя, як і ми», – сказала Ямадзакі.

«Ці фільми відображають потужні, реальні історії тих, хто був змушений тікати зі своїх будинків, ілюструючи нерозривні зв’язки сім’ї та мужність, яка потрібна для відновлення в новому місці», – зазначив MIYAVI, рок-зірка, яка є послом доброї волі УВКБ ООН.

MIYAVI зустрічається з сирійськими біженцями в Лівані (2023) © УВКБ ООН

Фільм «Звідки куди»

In The Rearview – це автентичний документальний фільм про війну, який слідує за подорожжю українських громадян, які тікають від жахів конфлікту. Режисер фільму Мачека Хамела керує на своїй машині і проходить численні військові контрольно-пропускні пункти, пропонуючи місце у своїй машині людям, які цього потребують.

«Мета одна на всіх — знайти безпечний притулок. Вони сідають в евакуаційний автобус і розповідають про досвід, якій їм довелось пережити. За кермом сам режисер, який везе героїв якомога далі від війни та допомагає врятувати їх життя», – йдеться у описі до фільму.

Камера фіксує обличчя в дзеркалах заднього виду та розмови на задньому сидінні разом з думками та почуттями тих, хто був поміщений під конфлікт воєнного часу. Уздовж десятків тисяч кілометрів від України до Польщі автомобіль став залом очікування, лікарнею, притулком і місцем розмови для мандрівників, які випадково опинилися в ньому.

Стрічка пропонує збірний образ українських переселенців: дітей, жінок, літніх людей та чоловіків, які після вторгнення Росії змушені були залишити свої домівки і їхати в невідоме майбутнє. За пів року Мачек вивіз в евакуацію 400 людей, частина з яких стали героями його стрічки.

Це спільний проєкт Франції, Польщі та України. Світова прем’єра відбулася  21 травня на Каннському кінофестивалі. До міжнародної команди доєдналися і українська — оператор Юрій Дунай, копродюсерка Анна Паленчук та продакшн менеджерка фільму Ксенія Марченко.

  • Прем’єра стрічки відбулася 21 травня  2023 року на Каннському кінофестивалі.
  • Фільм увійшов до короткого списку премії «Оскар» у категорії «Повнометражний документальний фільм»
  • Робота отримала Pare Lorentz Award від Міжнародної асоціації документального кіно
  • Фільм здобув нагороду «Найкращий документальний фільм» на Zurich Film Festival та на Одеському міжнародному кінофестивалі.
  • Стрічка забрала головну нагороду міжнародного журі кінофестивалю повнометражних кінофільмів War on Screen

Зоряна Умрихіна, для «Нового формату»

Поділитись