Стало відомо, чому ЄС не став вводити нові санкції проти Росії

Стало відомо, чому ЄС не став вводити нові санкції проти Росії

Євросоюз на зустрічі глав МЗС об’єднання не став вводити санкції через арешт Олексія Навального.

За оцінкою російської сторони, це може означати деяку зміну тактики Брюсселя щодо Москви: як заявили в Раді Федерації, якими б не були європейські обмеження, на позицію РФ вони не впливають, і в ЄС, схоже, це починають брати до уваги. Разом з тим в парламенті вважають, що підхід Сполучених Штатів, які Москва звинуватила у втручанні в зв’язку з несанкціонованими акціями 23 січня, залишиться колишнім.

Той факт, що міністри закордонних справ Євросоюзу не обговорювали введення санкцій відносно РФ через арешт Олексія Навального, може говорити про зміну Брюсселем тактики щодо Росії. Так результат Ради ЄС оцінив глава комітету Ради Федерації з міжнародних справ Костянтин Косачов.

Свою першу очну в цьому році зустріч глави МЗС Євросоюзу провели 25 січня. У низці питань (відносини ЄС з США при Джо Байдена, співпраця з Великою Британією, взаємодія з Туреччиною, ситуація з міграцією в Боснії і Герцеговині, криза в Венесуелі) міністри обговорили ситуацію навколо двічі засудженого російського блогера, якого заарештували 18 січня по його поверненні з Німеччини в РФ.

До цього, 21 січня, Європарламент прийняв резолюцію, в якій вимагав звільнити Олексія Навального і заблокувати будівництво газопроводу «Північний потік – 2», а також закликав Раду ЄС на зустріч 25 січня посилити санкції відносно Росії. Цей документ ЄП – рекомендаційний, а тому юридично парламент не може примусити виконати його положення рада. При цьому, з огляду на, що в жовтні 2020 року Євросоюз схвалив заходи щодо деяких російських високопоставлених осіб з-за нібито отруєння росіянина, можна було припустити, що арешт послужить причиною для нових рестрикцій.

Однак на цей раз обійшлося без санкцій: як розповіло напередодні зустрічі джерело в європейських дипломатичних колах, перед цим конкретним радою пропозицій ввести нові обмеження не висунула жодна країна. Головне завдання зустрічі полягала в тому, щоб домовитися, як Євросоюз буде діяти далі. Цю інформацію за підсумком зустрічі підтвердив глава європейської дипломатії Жозеп Боррель.

– Сьогодні не було ніяких пропозицій і, відповідно, ніяких рішень не прийнято, – сказав він, підкресливши при цьому, що Рада ЄС «готова реагувати і вжити відповідних заходів, якщо того вимагатимуть обставини.

Разом з тим він інформував міністрів про те, що найближчим часом все-таки здійснить візит до Росії «за давнім запрошення міністра закордонних справ Сергія Лаврова». Раніше відмовитися від цієї поїздки дипломата закликали країни Балтії. Під час візиту 4-6 лютого він має намір обговорити з російським керівництвом то, як Брюссель і Москва будуть вибудовувати свої відносини далі. За цим підуть дискусії на саміті Євросоюзу в березні, на якому європейські лідери планують визначити свою стратегію щодо Москви.

– Євросоюз вже висловлював свою стурбованість щодо ситуації з блогером, і заклики ввести санкції виходили від деяких країн. Але до цього мало що є додати, – пояснив програмний директор Російського ради з міжнародних справ і клубу «Валдай» Іван Тимофєєв. – Толку від нових рестрикцій не буде, і, може, саме з цим пов’язана деяка млявість. Я не виключаю, що ЄС введе якісь точкові обмеження, але до фундаментальних змін в двосторонніх відносинах це не призведе.

Поділитись