Олігархат знову наніс по українському роялті надпотужний удар

Олігархат знову наніс по українському роялті надпотужний удар

Не встигла українська шоу-індустрія відійти від 100 мільйонних збитків через 9-місячний  чиновницький саботаж Міністерства економіки України та бодай трохи порадіти, що авторська реформа нарешті завершилася й можна працювати спокійно, коли міністр підписав усі необхідні папери,  як олігархат знову наніс по українському роялті надпотужний удар.

В парламентському порядку денному надивовиж швидко з’явився  законопроект № 5572  авторства Голови комітету з питань гуманітарної й інформаційної політики Микити Потураєва, від якого занепокоїлася не лише українська авторська спільнота, а навіть світова. Зокрема, IFPI – Міжнародна федерація фонографічної індустрії, яка представляє світову звукозаписувальну індустрію й понад 8 000 звукозаписних компаній, що працюють у більш ніж 70 країнах світу.

Слідом за другим відкритим зверненням про долю українського роялті до очільника держави від переможниці Євробачення-2004 Руслани, відкритого листа до Президента України Володимира Зеленського, Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на захист реформи авторського права 2018 року написала й Френсіс Мур, головний виконавчий директор цієї світової федерації.

«Від імені всіх своїх членів IFPI закликає уряд України та Верховну Раду України забезпечити рішуче відхилення законопроєкту № 5572… Вищезгаданий законопроєкт пропонує звести нанівець реформу ОКУ шляхом визнання недійсними всіх акредитацій ОКУ, які мали місце з часу прийняття Закону про ОКУ у 2018 році…

Прийняття законопроєкту № 5572 було б значною поразкою як для української, так і для міжнародної спільноти правовласників. Це паралізувало б український ринок колективного управління та повернуло б хаос, що передував прийняттю закону про ОКУ у 2018 році, позбавивши творців музики джерела доходу, який стає все більш важливим. Ми дуже сподіваємось, що ми можемо розраховувати на вас, щоб запобігти цьому.»

Схожі думки в аналогічному листі до керівників держави й від керівництва іншої світової організації – Міжнародний альянс інтелектуальної власності (IIPA).

В українському шоу-бізнесі цей законопроект автори поміж собою вже охрестили «пургентним»: від назви препарату від проносу «пурген» і словом «ургентний» (від англ – urgent, терміновий), за яким «розкручували» цей законопроект його популяризатори. Він  направлений проти  організацій колективного управління, що управляють правами правовласників, які володіють 75% від прав на музику, котра використовується в Україні. Серед цих правовласників, зокрема, такі світові гіганти музичної індустрії як Sony, Warner та Universal.

№ 5572 в першу чергу  вигідний олігархам, які знову не платитимуть за музику ще невідомо як довго і по факту стосується конкурсу, який відбувся майже рік тому  й процедури за яким вже повністю завершено. Законопроект скасовує існуючі державні акредитації на користь олігархічних телеканалів і комп’ютерних інтересів народного депутата Микити Потураєва, фірма сина якого за мільйони продає й обслуговує програмне забезпечення організації, що програла в конкурсі (ГО УААСП).

Проголосувавши за нього, парламент перебирає на себе повноваження судової гілки влади і, по суті, приймає не закон, мета якого регулювати правовідносини широкого кола громадян, а приймає в формі закону акт індивідуальної дії, втручаючись у суперечку між сторонами, яка зазвичай розглядається і вирішується судами.

  Наразі під хештегом #STOP5572 українські автори й виконавці записують й викладають у Фейсбук численні креативні звернення, закликаючи Президента захистити авторську реформу в Україні й  не потурати далі інтересам олігархічних кланів.

Чи вдасться знову перемогти олігархату – стане відомим днями.

Поділитись